Posted on

Těhotenství není sice nemoc, ale přesto na vás čeká v tomto období řada nástrah. Pravdou je, že v minulosti byly ženy v jiném stavu vystavěny daleko většímu nebezpečí, než je tomu dnes, ale i dnes je dobré přihlédnout k některým faktorům. Jsme stále více zásobováni novými studiemi o tom, co všechno mohlo našim dosud nenarozeným dětem ublížit, takže někdy může nastávajícím matkám připadat, že je ohrožuje opravdu všechno.

S rizikem potratu může docela zásadně souviset věk. U žen nad 40 let je šance potratu téměř poloviční a s tím nic udělat nemůžete. Co ale ovlivnit můžete, je jídlo a pití, které konzumujete, prostředí, ve kterém se pohybujete a celkově i způsob života, který vedete.

Čemu byste se měla vyvarovat je rozhodně alkohol, cigarety. Alkohol je možné pít jen opravdu výjimečně a v nepatrném množství a ve formě nízkoalkoholických nápojů. Co se týká kouření, každá cigareta snižuje množství kyslíku, které se dostává k dítěti, proto by si těhotná žena měla kouření odpustit úplně.

Pro těhotné je také nebezpečná zejména listerióza, což je bakterie, která se nachází v syrovém mase. Těhotné ženy jsou na tuto nákazu mnohem náchylnější. Nedoporučuje se ani zvýšenou konzumaci suši a ryb, které může obsahovat velké množství nebezpečné rtuti.

Dalším rizikem jsou infekce, která může váš plod ohrozit. Důsledně si myjte ruce a vyhýbejte se místům s velkou koncentrací lidí. Vyhýbejte se také zvířecím výkalům, což se týká především koček.

Jestli-že se chystáte cestovat autem, sedněte si nejlépe dozadu a důkladně se připoutejte. Dolní pás by měl být co nejníže pod vaším břichem a horní by se měl vyhýbat bokem. Pokud má vaše auto airbag, posuňte vozidlo co nejvíce dozadu. Jste-li řidička, přenechejte v posledním trimestru volant raději někomu jinému.

Leave a Reply