diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Nástřih hráze, episiotomie

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Episiotomie je chirurgické nastřižení hráze perinea při porodu. Provádí se vpřesně vymezených místech jako prevence jejího roztržení při průchodu plodu. Je i prevencí pozdějších poruch pánevního dna.

 Anatomie perinea, co je to hráz?

Hráz – perineum je tkáňový předěl mezi vchodem do pochvy a řitním otvorem, který může být během porodu ve chvíli objevení hlavičky v poševním vchodu nastřižen. Existují dva typy nástřihu (epiziotomie) hráze: mediální (vedený středem přímo dolů) a mediolaterální (vedený středem dolů a do strany). V Evropě dává většina lékařů přednost druhému typu episiotomie, při kterém se o něco sníží riziko jeho rozšíření až k řitnímu otvoru. 

 Episiotomie

V současnosti se provádí běžně, kontraindikací je HIV pozitivita matky. Má profylaktický charakter. Je i prevencí pozdějších poruch pánevního dna. Podle lokalizace řezu se rozlišuje e. mediální, mediolaterální šikmá a laterální. Mediální e. se provádí ve střední čáře, hlavním nebezpečím je rozšíření či trhlina na oblast análního svěrače proto se zabraňuje rychlému průchodu hlavičky. Častěji se provádí laterální a mediolaterální e.; provádějí se směrem k hrbolu sedacímu. Délka je cca 2 cm. Anestezie může být epidurální, svodná pudendální blok či infiltrativní. Po porodu se běžným způsobem zašije.

Přečtěte si také:

  • Čaje pro kojící maminkyČaje pro kojící maminky Mateřské mléko představuje pro děťátko velice cennou tekutinu. Kojení má bezesporu řadu výhod. Pokud maminka může kojit, je to bezvadné, pokud ne, neměla by se tím trápit. Na trhu je dnes […]
  • 24. týden těhotenství24. týden těhotenství Na konci 24. týdne těhotenství váží plod kolem 500g, jeho délka je asi 30cm.Plod zaplňuje celou dutinu břišní, čímž je omezen v pohybu. Silné pohyby nám říkají, kdy je plod vzhůru a kdy […]
  • Průvodce těhotenstvím – týden po týdnu: 36. týdenPrůvodce těhotenstvím – týden po týdnu: 36. týden Vývoj dělohy je ohromný. Její objem je přibližně patnáctkrát vyšší než v době před otěhotněním. Aby taky ne. Miminko rychle roste (jeho velikost nyní činí zhruba 46 cm, váha je asi 2800 […]
  • BonifácBonifác Svátek: 14.květen Domácí podoby: Bonek, bonda, Bonoušek Původ: latinský Význam: člověk dobrého osudu Líbí se Vám toto jméno?
  • AdrianaAdriana Svátek: 26.červen Domácí podoby: Adrianka, Adria, Adruška, Adřička, Adra, Rianka, Riana Původ: řecký Význam: pocházející z města Hadrie/Adrie Líbí se Vám toto jméno?
  • AdelaidaAdelaida Svátek: 2.září Domácí podoby: Ada, Adelka Původ: francouzský Význam: ušlechtilá bytost, vznešené způsoby (postava) Líbí se Vám toto jméno?

Jeden komentář k “Nástřih hráze, episiotomie

  1. Nina

    Termín porodu mám příští měsíc a mám už z toho žaludeční vředy. Strašně se těším na miminko, ale porodu se děsím. Někde jsem četla, že nástřih hráze se nedělá běžně, ale asi jen u poloviny rodiček. A pak jsem taky četla, že prý je lepší i samovolné natržení. Pravidelně cvičím http://www.aniball.cz/jak-cvicit/ a provádím také masáže hráze, nechci nástřih pokud to nebude opravdu nutné. Myslím si, že příprava je polovina úspěch a ze zkušeností kamarádek vím, že to pomáhá ke snadnějšímu porodu.

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.