diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Perinatologie

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Je to vědní obor zabývající se péčí o zdravý vývoj jedince a poruch tohoto vývoje v perinatálním období. Perinatální období, jde časově o období zahrnující jednak poslední fázi nitroděložního vývoje plodu a jednak první hodiny a dny po porodu, kdy se novorozenec adaptuje ze života v děloze na život venku. Podle Mezinárodní klasifikace nemocí byla první část poporodního období života dítěte označována jako „časné novorozenecké období“ a vymezena dokončeným 7.dnem po porodu. Období před porodem bylo označeno jako „pozdní fetální“, které začíná dokončeným 22. týdnem těhotenství, kdy plod dosahuje cca 500 g.

Perinatologie je interdisciplinární obor. Jedná se o spolupráci více oborů- porodník, pediatr. Na rozdíl od některých vyspělých zemí, kde se na péči o těhotnou ženu a rodičku podílí praktický lékař, přešla v ČR tato péče v průběhu padesátých let výhradně do rukou porodníka-gynekologa. V tomto profesně jednotném oboru teprve v posledních dvou desetiletích se v ČR, a to nejen v některých ústavech, někteří starší a vedoucí lékaři zaměřili převážně buď na gynekologii nebo na porodnictví. Naproti tomu v pediatrii se řada lékařů zaměřila na péči o novorozence a postupně vznikal obor pediatr- neonatolog.

Tyto dva obory začaly spolupracovat s jinými např. při úmrtí novorozence spolupracovali s patologem. Postupem času došlo ke snížení úmrtnosti novorozenců, nabývaly na významu vrozené vady, což si vyžádalo spolupráci s genetiky, dětskými chirurgy a kardiology. Stejně tak nabývala na významu i perinatální morbidita (tj. porucha v dalším vývoji přežívajících novorozenců z příčin vzniklých v perinatálním období, převážně v oblasti psychoneurologické) a s ním spojená spolupráce s dětskými neurology a psychology.

Ráda bych ještě zmínila několik informací, co se týče vymezení pojmů předčasně narozeného novorozence a novorozence s nízkou porodní hmotností. Obě tyto skupiny představují v perinatální medicíně významný podíl na úmrtnosti a následné péči o tyto děti. Oba pojmy musíme od sebe oddělit, protože novorozenec s nízkou porodní hmotností může být donošený.

Novorozenc předčasně narozený- Toto je souhrnné označení pro novorozence narozeného před dokončeným 37. týdnem těhotenství. Narození od dokončeného 28. týdne do 31. týdne plus 6 dnů jsou označovány za velmi předčasně narozené a před 28. dokončeným týdnem za extrémně předčasně narozené.

Novorozenc nízké porodní hmotnosti– Je to termín pro novorozence, který má porodní hmotnost nižší než 2500 g. Novorozenci o hmotnosti 1000 až 1499 g- novorozenci velmi nízké hmotnosti a méně než 1000 g za novorozence extrémně nízké hmotnosti.

Zdroj: Historie české perinatologie, Zdeněk Štembera, Maxdorf, 2004.

Přečtěte si také:

  • Sladidla a sladkostiSladidla a sladkosti Chuť na sladké potřebujeme každý z nás čas od času nějak uspokojit. Dnes se velká většina běžných sladkostí a dortíků sladí rafinovaným bílým cukrem. Jednoznačně stojí za to, naučit se […]
  • Něco na něj leze…Něco na něj leze… Večer zalehne do postele a nic mu není. Okolo půlnoci začnete mít divný pocit kolem žaludku. Nakouknete do dětského pokoje. Dítě se mele, je celé rozpálené, abčas fňukne ze spaní. "A je to […]
  • JuliusJulius Svátek: 12.duben Domácí podoby: Julča, Julek, Julda, Juleček Původ: latinský Význam: vlasatý, zářící, mladý, božský (Jupiterův) Líbí se Vám toto jméno?
  • Darja, DarieDarja, Darie Svátek: 10.duben Domácí podoby: Darka, Darinka, Darijka, Daruška Původ: orientální Význam: držitel dobra Líbí se Vám toto jméno?
  • SpánekSpánek V prvním měsíci spí dítě téměř pořád, v druhém měsíci již nespí více než 18 až 20 hodin denně. Určitou dobu denně již probdí. Může to být také noční doba, kterou probdí, a to je jistě celé […]
  • Sedmikráska chudobka (Bellis perennis L.)Sedmikráska chudobka (Bellis perennis L.) Popis bylinky: Je to drobná, vytrvalá bylinka vyrůstající z oddenku, kde jsou kopinaté listy uspořádané v přízemní růžici, z které vyrůsta přibližně asi 10 cm vysoký stvol nesoucí […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.