Posted on

Mnoho rodičů zvažuje, zda své děti dát očkovat a proti čemu, ale i to, zda se dají očkovat oni sami. Tato knížka jim bude dobrým rádcem. Naleznou v ní odpovědi jednak na obecné otázky o očkování, ale také na celou problematiku očkování u dětí, v dospělosti a dále specifika očkování při cestách do zahraničí. V poslední části knihy je uveden přehledný seznam všech dostupných očkovacích látek. Jsou uvedeny v abecedním pořadí, tedy podle názvu infekce, proti které vytvářejí ochranu. Navíc jsou doplněny dalšími údaji, například jak se očkovací látka podává, kdy je třeba přeočkovávat a podobně. Knížka je doplněna mnoha obrázky a tabulkami.

Autor, profesor MUDr. Jiří Beran, CSc., se ve své profesi věnuje výhradně očkování. Předkládaná publikace, věnovaná především široké veřejnosti, vznikla na základě nejčastějších dotazů rodičů a široké veřejnosti. Odpovídá současnému stavu a možnostem očkování v České republice, rozdělena je do pěti samostatných celků.

První část je věnována historii, významu očkování, způsobům jakým se očkovací látky podávají a jak v organismu očkovací látka funguje.

Druhá kapitola pojednává o pravidelném očkovacím schématu u dětí, který je platný v České republice. Dále kdy by se očkovat nemělo a jaké jsou reakce na očkovací látku. Jaké očkovací látky jsou plně hrazené pojištovnami.

V následující části najdete očkovací látky pro děti, adolescenty a dospělé. Jsou zde i informace o očkování proti klíšťové encefalitidě, meningokokům, pnemokokům, tuberkulóze, tetanu a chřipce. Kapitola je doplněna přehledem typu vakcín s uvedením, kdy je nutno očkovací látku hradit.

Další oddíl pojednává o očkování, které je třeba při cestování do zahraničí, která očkování se provádějí, kde se dá naočkovat.

Obsahem závěrečné části je především přehled dostupných očkovacích látek v České republice.

Knihu doplňuje slovníček často užívaných lékažských výrazů, rejstřík a přehled literatury.(Galén)

Leave a Reply