Posted on

Po ejakulaci dochází k uložení spermií do zadní klenby poševní, oblast cerv. kanálu dosáhnou první spermie za 90 sekund. Za 5 minut přítomny ve vejcovodech, pouze 200-500 spermií přežije dojde k jejich kontaktu s oocytem, po ejakulaci jsou spermie schopny oplodnit oocyt 24-72 hodin,poté degenerují. Oocyt je schopen oplození maximálně 24 hodin od ovulace.

K oplození je nutná pouze 1 spermie, fertilizace začíná v okamžiku, kdy spermie proniká zonou pellucidou a je ukončena, když dojde ke ke spojení chromozomů oocytu a spermie. Po spojení rodičovských chromozomů vzniká oplozený oocyt, který se nazývá zygota.

Další dělení buněk vede k vytvoření kulovitého útvaru- morula – je tvořen 8-12 blastomerami. V tomto stadiu vstupuje embryo do dělohy., v dutině děložní je uloženo volně 2-3 dny, je vyživováno z hustého hlenu děložní sliznice, teprve poté se morula mění na blastocytu se 2 vrstvami – vnitřní – embryoblast –ze které vznikne embryo, amnion a žloutkový váček a zevní – trofoblast, ze kterého vznikne plodová část placenty.

Leave a Reply