Posted on

Každé mamince i té nejpečlivější se alespoň jednou stane že se děťátko zapaří.

Nám pomohlo mazaní gencialkou (i když jsem se na diskusích dozvěděla že je rakovinotvorná tak se zeptám při nejbližší kontrole pediatra a dám vědět ) a pak jsem místo namazala krémem proti opruzeninám od Nivey, často jsme byli bez plen, do 2 dní byl klid. 

Jak předcházet opruzeninám u kojenců

Ihned po narození bývá kůže dítěte hladká. Vzápětí však dochází k jejímu přirozenému olupování, které trvá od dvou do dvaceti dnů. Po tuto dobu je možné pokožku po vykoupání ošetřovat slunečnicovým nebo olivovým olejem. Koupat se dítě nemusí každý den, někdy stačí pouze omývat obličej, ruce a hýždě – místa zapářky. Teplota vody má být 36 – 37 °C. K mytí je nejvhodnější dětské mýdlo s obsahem glycerinu. Pravidelně se doporučují mydlit jen místa vlhké zapářky, ruce, nohy a zadeček. Na celé tělo je možné použít mýdlo jen jednou týdně. Se stejnou frekvencí se myjí i vlásky, zpočátku jen mýdlem. Později, když jsou vlasy hustší, se již používá dětský šampon, který by neměl pálit a dráždit oči. Jako přísada do koupele nejsou vhodné pěny, protože kůži zbytečně vysušují. Olejové emulze se do koupele přidávají pouze u dětí se suchou a podrážděnou pokožkou. I tak je u těchto dětí nevhodný dlouhý pobyt ve vodě. Zvláštní pozornost je třeba věnovat chlorované vodě. Vysoká koncentrace chloru a zvýšená citlivost pokožky mohou vést k projevům dermatitidy. V takových případech lze používat speciální filtry na vodu nebo alespoň vodu převařujeme (chlor se odpařuje).

Důležitá je průběžná péče o plenkovou oblast. Základem prevence opruzenin je pečlivé očištění kůže od zbytků stolice pod tekoucí vodou nebo čisticími ubrousky. Nevhodné je používání detergentních mýdel. Při přebalování necháme zadeček chvíli volně a osušenou kůži ošetříme ochrannou mastí určenou pod plenky nebo mastí proti opruzeninám www.dermaguard.cz/pecovatelstvi.htm. Můžeme používat také zinkovou pastu nebo jiné složky, které zvyšují obranyschopnost kůže. Zásyp se na podrážděnou a zvláště vlhkou pokožku nehodí. Nevhodné jsou i masti, které zabraňují přístupu vzduchu k pokožce.

Pleny vyměňujeme dítěti často, alespoň 7x denně, u novorozence ještě častěji. I při používání kvalitních jednorázových plen se musí dítě přebalovat často a alespoň 1x i během noci. Kvalitní plena je zároveň do určité míry prodyšná a zajistí proudění vzduchu k povrchu kůže. Pleny by měly být přiměřeně velké, aby v nich dítě nebylo utaženo a omezeno v pohybu.

Leave a Reply