Posted on

Statistiky uvádějí, že neplodnost postihuje 10-15 % párů. Jednou z častých příčin jsou problémy s ovulací u žen a pokles kvality spermií u mužů, kterým přitom lze poměrně snadno a efektivně předejít – zdravou a vyváženou stravou a aktivním životním stylem. Cestě za odbornou pomocí do reprodukčního centra by proto měla předcházet změna stravovacích návyků obou partnerů, snaha povzbudit tělo a dostat jej do optimální kondice.

„Ve své praxi jsem se setkala s řadou žen, které nemohly otěhotnět. Společně jsme se zaměřily na důslednou změnu jídelníčku, pročištění organismu a bylo-li to zapotřebí i následnou redukci hmotnosti. Tělo se dostalo do přirozené rovnováhy a otěhotnění už nebyl problém,“ potvrzuje specialistka na výživu z renomovaného pražského centra Wellnessia, jedna z prvních wellness-kouček u nás, Monika Divišová. U mužů může důkladná očista těla a doplnění důležitých živin podpořit kvalitu a pohyblivost spermií.

Co tedy doporučit dvojicím, které se pokoušejí o zplození potomka? Monika Divišová odpovídá: „Kromě psychické pohody se určitě vyplatí zapracovat na očistě jídelníčku a posílení organismu dostatečným množstvím všech potřebných živin. Mnoho lidí si myslí, že udělali veliký krok ke zdraví, když si k obědu místo knedlíků dávají brambory. V tomto případě doporučuji udělat trochu zásadnější rozhodnutí a jídelníček opravdu vylepšit. Ubrat vše, co tělo zatěžuje a dodává minimum živin (smažená jídla, sladkosti, alkohol, hotová jídla, instantní potraviny, umělá sladidla, bílá mouka a ztužené tuky) a přidat potraviny tělo posilující (syrová zelená zelenina, ovoce, ořechy, semínka, celozrnné obiloviny, správné tuky…). Pokud trpíte nadváhou, problémy se zažíváním či jste vystaveni velkému stresu, tak začněte řešit výživou nejdříve tyto problémy. Tělo se dostane do větší harmonie, což má na těhotenství velký vliv. Drastické diety nejsou v tomto případě ideální řešení, určitě vyhledejte odbornou pomoc!“

Nově osvojený stravovací a pitný režim by samozřejmě neměl skončit s vytouženým otěhotněním. Odborné studie i zkušenosti Moniky Divišové říkají, že pokud se ženy stravují během těhotenství opravdu zdravě, celkový průběh, porod a šestinedělí bývají přirozené a bez komplikací. Dostává-li tělo během těhotenství všechny potřebné živiny v dostatečné míře, má to samozřejmě příznivý vliv na zdraví plodu, a navíc žena přibere jen přiměřených 8-10 kg, které jdou po porodu velmi snadno dolů.

Leave a Reply