Posted on

Určitě se hodí mít po ruce mobil s užitečnými čísly na svého lékaře, na maminku či tchýni i na zkušenější kamarádky, které poradí, když si s něčím nevíte rady. A když už jsme u té techniky, určitě se vám bude hodit i elektronická chůva, přenášející k vám zvuk od dítěte v době, kdy nejste přímo u něj, a také fotoaparát – abyste mohli pro budoucnost zaznamenat všechny ty důležité okamžiky, které vaše děťátko poprvé prožívá.

Když berete své děťátko do ruky, nezapomeňte mu podepírat hlavičku dlaní. Jeho krk je ještě příliš slabý na to, aby ji sám udržel ve správné poloze. Když děťátko pláče, možná má hlad, možná potřebuje přebalit, možná ho něco pobolívá a možná prostě jen potřebuje vaši přítomnost. Dopřejte mu ji, stejně jako své doteky. V průběhu času určitě zjistíte, že ho uklidňují nejen některé pohyby, ale i zvuky (většinou tišší a monotónnější, třeba šššš, pomlaskávání a podobně)  a díky nim budete ve své snaze o jeho utišení ještě úspěšnější. Co naopak děti nemívají rády, jsou hlasité zvuky, příliš jasné světlo nebo prudké pohyby.

Zpočátku bude děťátko spát až 16 hodin denně, ale rozhodně ne vkuse. Vždyť koneckonců musí často jíst,  zpravidla jednou za dvě až tři hodiny. Postupem času bude děťátko spát čím dál tím více v noci a méně ve dne. Přebalujte děťátko dostatečně často. Zpočátku je normální měnit plenky i osmkrát denně. Během noci je vhodné přebalovat, pokud se děťátko samo ozve nebo pokud zjistíte, že je pokakané. Někteří odborníci doporučují přebalovat děťátko vždy před či po jídle. Když své děťátko myjete, nezapomeňte vždy odzkoušet správnou teplotu vody před tím, než se jí dotkne. Voda nesmí být ani příliš teplá, ani příliš studená, měla by odpovídat teplotě lidského těla.

Ale hlavně, užívejte si to. I když to někdy po probdělé noci nemusí být snadné. Všímejte si, jak vaše děťátko sleduje očima své okolí – nejdříve jen to nejbližší, ale postupně, jak se jeho zrak zdokonaluje, i to vzdálenější. Zkuste mu pouštět hudbu, abyste zjistili, která se mu líbí. Můžete mu ji potichu pustit třeba i před spaním. Prostě budujte si krásný vzájemný vztah prostřednictvím všech těch nenápadných drobných hezkých chvilek.

Leave a Reply