Posted on

Metoda Pilates je pojmenována po svém zakladateli, Josephu H. Pilatesovi. Ve 20. letech 20.století vytvořil sestavu, která obsahovala 34 cviků. Cvičení probíhají buď na nářadí, nebo bez nářadí na podložce.

Mysl je mocný nástroj. Cviky, které přinášejí největší užitek jsou zároveň i nejméně oblíbené. Pokud je nějaký cvik lehký, znamená to, že se procvičuje pouze konkrétní část těla. 


Metoda Pilates je kombinací tai-chi a jógy. Její pohyby jsou podobné tai-chi a zároveň mnoho cviků vychází z jógy. Od obou technik se však Pilates liší svým zaměřením na “střed těla” nebo tzv. “středovou sílu” těla. Ta vychází ze svalů, kterou vedou směrem z pánve k hrudnímu koši a bránici. Podílejí se na držení těla a zpevňují páteř a pánev.

V období těhotenství se některé cviky vynechávají a jiné  upravují tak, aby těhotným byly co nejvíce prospěšné. Během těhotenství, v důsledku změn postavy a váhy, vaše centrální část vyžaduje větší zpevnění. Posilování centrálního svalstva, příčných svalů břišních , pánevního dna a  multifidu ( hluboký zádový sval), pomůže zmírnit nadměrný tlak na okolní klouby, svaly a kosti.

Nejen během, ale i po ukončení těhotenství je potřeba posilovat zádové a břišní svalstvo. Nedoporučuje se provádět cviky sedy-lehy (sklapovačky), jelikož tyto cviky se zaměřují na přímé břišní svaly. Právě tyto svaly se během těhotenství díky rozestupování  oslabují a správné cvičení může být pak velmi náročné. Hluboké svaly hrají velmi důležitou roli nejen v těhotenství, ale také při zotavování se po porodu.

Základní pravidla:

cvičební program pilates se zaměřuje na vnitřní posturální svaly, na posílení těla zevnitř. Tělo se tvaruje, svaly se dostávají do rovnováhy a celé tělo se efektivněji pohybuje. Spoluprací mysli a těla se naučíte své tělo lépe ovládat. Cvičení Pilates vychází z osmi pravidel:

soustředění, dýchání, vyvažování, ovládání, důslednost, pohyb, oddělování a pravidelnost.

Při cvičení byste se celou myslí měly soustředit na jeho cíl.

Výhody metody Pilates:

  • posiluje břišní svalstvo, které poskytuje podporu děloze a dítěti a zároveň funguje jako opora pro páteř
  • posiluje vitalitu
  • napomáhá správnému držení těla
  • díky soustředění na určité cviky si mysl odpočine od běžných každodenních problémů
  • přispívá k relaxaci, zlepšuje spánek a zvyšuje energii
  • zlepšuje krevní oběh a pomáhá zamezovat tvorbě křečových žil a křeči
  • pomáhá při dýchání během porodu a zmírňuje dýchavičnost během těhotenství
  • urychluje poporodní rekonvalescenci

Pilates mohou cvičit všechny těhotné, které zkunzultovaly svůj zdravotní stav se svým  gynekologem.

V prvním trimestru by se nastávající maminky měly šetřit. Nedoporučuje se příliš posilovat břišní svaly a svaly pánevní dna. Je tedy vhodné začít nejlépe ještě před otěhotněním s klasickou metodou pilates a následně přejít k metodě pilates pro těhotné. Cvičit se ale může začít kdykoliv během těhotenství, protože zkušená lektorka vždy přizpůsobí cviky pro daný stupeň těhotenství.

Ve prostorách Sauna Hadovka vás bude provázet metodou pilates lektorka Pavlína Macháčková, která se věnuje této metodě již pár let. Absolvovala různé kurzy a školení, sama má již 1 dítě a druhé je na cestě. Vzhledem k  nedostatku cvičení metodou pilates pro těhotné v Praze, se rozhodla rozšířit nabídku a vy nyní můžete cvičit i na Praze 6 ( Sauna Hadovka) a v Roztokách u Prahy. Takže neváhejte a přijďte navštívit nové prostory a udělat něco pro své zdraví a zdraví vašeho miminka.

www.sauna-hadovka.cz

Leave a Reply