diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Poprvé se lžičkou v ruce

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Když se dítě živilo ještě výhradně mlékem, muselo nejprve jenom sát, aby utišilo svůj hlad. Krmení lžičkou však od dítěte vyžaduje komplexnější dovednosti. Nyní je nuceno provádět speciální pohyby rty a jazykem, aby dostalo kaši do úst, a pak ji musí ještě spolknout. Nějaký čas může trvat, než se dítě naučí ovládat novou techniku. Můžete jej ale následujícím způsobem podpořit.

Zpočátku si dítě posaďte nejlépe na klín. Díky úzkému tělesnému kontaktu se bude při jídle cítit v bezpečí, kromě toho pro vás bude jednodušší pohyb, když lžičku povedete k ústům dítěte.

Používejte měkkou plastovou lžičku. Nejlépe se zaoblenými hranami. Velmi dobře se osvědčily plastové lžičky na vajíčka nebo speciální lžičky na krmení. Někteří výrobci dětské výživy občas nabízejí takové speciální lžičky zdarma v rámci reklamních akcí při nákupu příkrmů.

Před krmením zkontrolujte teplotu. Především v případě stravy, kterou dítěti podáváte z předem ohřáté skleničky, se může stát, že kaše je na vnějších okrajích horká, ale uvnitř ještě studená. Toho byste se měli vyvarovat. Proto tedy kaši ve skleničce dobře rozmíchejte nebo ji dejte na talíř, kde může vychladnout. Vlastní lžící si prověřte teplotu. Jídlo by mělo být vlažné, to mají děti normálně nejraději.

Pokud dítě sahá po lžičce, klidně mu ji dejte. Samo si samozřejmě může vyzkoušet, jak funguje držení lžičky a pohybování s ní, protože to jsou nejdůležitější kroky pro samostatnou obsluhu při jídle. Pokud však dítě jen rozbryndává kaši kolem sebe, měli byste po chvíli znovu zahájit krmení druhou lžičkou. Dítě si pak může dál hrát se svou lžičkou, ale s vaší pomocí se nají. Protože na konci krmení lžičkou by dítě mělo být zcela syté a spokojené.

Položte několik kousků měkké, podušené zeleniny,  např. několik kousků zcela měkkých brambor nebo karotky, trochu fenyklu nebo brokolice, na speciální talířek. Dítě bude tyto kousky zkoumat pomocí prstů a pak si je dávat do úst. I to jsou pro něj důležité smyslové zkušenosti, které potřebuje pro nácvik sebeobsluhy při jídle a které jsou důležité pro jeho celkový vývoj.

Začněte přikrmovat nejprve jednou až dvěma lžičkami a potom množství pomalu krok za krokem zvyšujte. Neklesejte na mysli, pokud dítě novou stravu nejprve zcela odmítá, odhazuje lžičku a všechno zase vyplivuje. I malé děti totiž už mají nedůvěru vůči neznámému. To se většinou časem upraví, především proto, že se zvýšenými nároky na výživu většinou roste i chuť. Ještě malý trik, který vám možná pomůže: dejte trochu kaše do lahve na kojenecké mléko, aby si dítě zvyklo na novou chuť. Tímto způsobem můžete postupně zavádět různé druhy zeleniny, obilovin a ovoce a dítě si na to bude postupně zvykat.

Zdroj:

Kniha – Birgit Kaltenthaler, Heike Kovács, Chutné recepty pro miminko i celou rodinu (Grada 2011)

Přečtěte si také:

  • RadúzRadúz Svátek: 14.leden Domácí podoby: Radúzek, Ráďa, Radek Původ: slovenský Význam: radující se, radostný Líbí se Vám toto jméno?
  • HedvikaHedvika Svátek: 17.říjen Domácí podoby: Heda, Hedička, Heduška, Hedvička, Hedvuška Původ: germánský Význam: vítězící v boji Líbí se Vám toto jméno?
  • Denní rozvrhDenní rozvrh Z počátku bude nejlépe, když dítě bude kojeno sedmkrát denně po tříhodinové přestávce. 6 Hodin- Kojení. Vždy před každým kojení dítě přebalte, po kojení jej uložte ke spánku 8:45 […]
  • Polední spánekPolední spánek Kdy je vhodný čas na polední odpočinek? Dítě se unaví asi za pět  hodin po probuzení. Pokud tedy vstává v šest hodin ráno, je kolem desáté dopoledne čas uložit je k dopolednímu spánku. […]
  • Oblékáte se zdravě?Oblékáte se zdravě? I po porodu záleží na tom, aby váš oděv vyhovoval zdravotně. Nesprávná součást oděvu může v některých případech poškodit vaše zdraví. Následky se pak vlečou a ztěžují život. Každá kojící […]
  • První chvilky na novém světěPrvní chvilky na novém světě Porod dítěte je neopakovatelným zážitkem pro celou rodinu. Dítě je plodem lásky dvou lidí, naplněním jejich touhy spojit svůj život. Již od prvních týdnů těhotenství se mezi ženou a plodem […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.