Posted on

Hráz je oblast mezi konečníkem a pochvou. Na tuto oblast je během porodu vyvíjen obrovský tlak a může dojít k jejímu natržení. Vzhledem k tomu, že natržení se zpravidla hojí hůř než nástřih, volí porodník často nástřih (episiotomii) jako menší zlo. Zvýšení pružnosti hráze a tím snížení rizika natržení může pomoci právě masáž hráze, která se začíná provádět cca 4-6 týdnů před termínem porodu.

Masáž můžete provádět buď sama nebo ještě  lépe  s pomocí partnera jednou denně po dobu 5-10 minut. Velmi důležitá je hygiena, masáž je nejvhodnější provádět čistýma rukama po koupeli. Budete potřebovat čistý rostlinný olej nebo gel na vodní bázi. Pozor!!! Dětské či minerální oleje nejsou vhodné, protože pokožku vysušují.

Hráz je zpočátku pevná, ztuhlá a masírování je chvílemi dost nepříjemné, po několika masážích však zjemní a bude pružnější. Masáž provádějte opatrně, aby nedošlo k poranění či otokům. Nedotýkejte se konečníku a vyhněte se tlaku na močovod. Masáž neprovádějte, pokud trpíte vaginální infekcí (výtok, opar).

Postup.  Posaďte se do pohodlného polosedu s podepřenými zády a s pokrčenýma nohama mírně od sebe. Naneste olej na prsty, do oblasti hráze a spodní části pochvy. Vložte oba palce co nejhlouběji do pochvy a masírujte hráz směrem dolů ke konečníku a směrem dopředu a zpět. Zároveň palce natahujte jemně co nejvíce do stran. Tlak zvyšujte až do chvíle, kdy pocítíte jemné brnění. V poloze vydržte, dokud brnění neustoupí, a zároveň jemně masírujte pochvu dozadu a dopředu. Během masáže současně roztahujte pochvu jemně do stran a vpřed – stejným směrem bude během porodu postupovat hlavička miminka. Snažte se v oblasti hráze co nejvíce uvolnit a poté zvýšit tlak prstů, až ucítíte mírnou bolest. Nakonec masírujte tkáň hráze zhruba minutu palci proti ukazováčkům – palce jsou v pochvě, ukazováčky vně hráze, proti palcům.

Závěr. Pokud vám bude masáž provádět partner, postup je stejný, namísto palců však bude hráz masírovat ukazováčky a prostředníčky. Pokud si nejste jisté, zda masáž provádíte správně, nestyďte se poradit s porodní asistentkou.

Leave a Reply