diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Placenta

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Placenta je orgán, který v průběhu těhotenství zprostředkuje kontakt mezi organismem matky a plodu, zásobuje plod kyslíkem a živinami a odvádí zplodiny jeho metabolismu.

  • Mezi 9.-25. dnem začínají vyrůstat z choria / část trofoblastu přivrácený k decidui/ výrůstky zvané choriové klky, v klcích se větví kapilární síť, umožňuje kontakt mezi mateřskou krevní cirkulací a embryem.K růstu nových klků dochází do 12. týdne gravidity. 
  • Ve 20. týdnu pokrývá placenta polovinu plochy dutiny děložní, ve 40. týdnu je oválný orgán průměru asi 20 cm, vysoký asi 3 cm, průměrná váha 500 gr, část placenty přivrácená k děložní stěně je rozbrázděna rýhami, které ji rozdělují na jednotlivé kotyledony. Tyto jsou tvořeny placentárními klky. Počet kotyledonů je 15-20, každý tvoří samostatnou oběhovou jednotku.
  • Od 20. týdne dochází k projevům stárnutí placenty, jsou vyjádřeny degenerativními změnami, projevujíce dilatací cévního systému v klcích zpomaleným průtokem mateřské krve a ukládáním fibrinu, při jeho větším nahromadění se v intervilozních prostorech zastavuje oběh a vznikají tzv. bílé placentární infarkty.
  • Od 3. měsíce pracuje placenta jako dočasná endokrinní žláza, syntetizuje a secernuje steroidní hormony/ estrogeny a progesteron/, hCG a lidský placentární laktogen.

Přečtěte si také:

  • LudmilaLudmila Svátek: 16.září Domácí podoby: Lída, Liduška, Lidka, Liduše, Lidunka, Lilina, Lola, Duška, Míla, Ludmilka Původ: slovanský Význam: lidu milá Líbí se Vám toto jméno?
  • Neplodnost a jak ji řešitNeplodnost a jak ji řešit Rozhovor s lektorkou semináře Univerzity Energy Ing. Naďou Eliášovou. Nemožnost otěhotnět trápí v současné době stále větší počet žen. Příčin je celá řada, kde začít? Odpověď je […]
  • Aspekty náhradní rodinné péčeAspekty náhradní rodinné péče V médiích v poslední době proběhlo několik zpráv týkající se změny péče o děti, které nežijí v rodině, ale v některé z ústavním forem péče o děti. Mít rodinu není pro každé dítě […]
  • LukášLukáš Svátek: 18.říjen Domácí podoby: Lukášek, Luk, Lukša, Lukeš, Lukšík Původ: latinský Význam: pocházející z Lukánie (v Itálii) Líbí se Vám toto jméno?
  • Jak se peče koláč smíření?Jak se peče koláč smíření? Když jsem před několika lety připravovala pro Českou televizi do cyklu Čas pro rodinu scénář na téma „rodina a sekty“, vyprávěla mi jedna maminka, která se natáčení účastnit nechtěla, prý […]
  • Jablečný závin z tvarohového těstaJablečný závin z tvarohového těsta Suroviny: 250 g měkkého tvarohu – může být ve vaničce i v alobalu, 250 g hladké mouky, 250 g másla, jablka, vanilkový cukr, skořice, trochu strouhanky, soli. Velice jednoduché suroviny […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.