Posted on

Hostem pondělního pořadu Sama doma tohoto týdne byl MUDr. Vojtěch Havlas.Phd., kde hovořil o oboru podiatrie. Podiatrie je věda, která se zabývá diagnostikou, léčbou a péči o nohy. O čem jste se mohli v tomto pořadu dozvědět? Především, jak pečovat o nožičky miminek.

Aby miminko mělo správně vyvinuté kyčle, musí se jeho nožičky, nejpozději do dvou týdnu od porodu kontrolovat ortopedem při systému trojího síta. Znamená to tři po sobě jdoucí kontroly. Kontroluje se poloha nožiček, hybnost nebo zlomenina kliční kosti. Kvůli vyloučení vrozené dysplazie, by měl ortoped vyšetřit miminko, jak klinicky, tak ultrazvukově. Ultrazvuk nezatěžuje a je tam dobře zobrazen tvar kloubního pouzdra a postavení hlavice stehenní kosti. Lékař vyšetřuje miminko pohledem, kdy ortoped hodnotí symetričnost, hybnost a pevnost kloubu. Vrozené vady nohou závisí na velikosti dětátka, dělohy, množství plodové vody.

Větší postižení kyčlí se srovnává ortopedickými pomůckami, mezi které patří Frejkova peřinka nebo Pavlíkovy třmeny.

Z preventivních důvodů, ale je to každého individuální záležitost, se doporučuje široké balení, kdy se přes jednu plenku dá miminku ještě látková plena, složená na široko. Ale může se koupit i speciální ortopedická plena. Je jedno, jestli se používají jednorázové nebo látkové pleny, důležité je, aby miminko mělo kolínka co nejdál od sebe.

Často si maminky dělají starosti s plochou nohou u svého dítěte. Pan doktor uklidňuje maminky, že plochá noha je do dvou let fyziologický jev, vyvíjí se až později. V době, kdy se začíná stavět na nožičky by maminka měla svoje dítě správně stimulovat, moc mu ale nepomáhat. Naučí se pomáhat samo. Není vhodné používání různých chodítek, které ničí kyčle. Vhodné je při začínajících krůčcích časté chození na boso venku po nerovném terénu, v trávě, apod. Při prvních krůčcích je důležitá správná obuv. Rodiče by měli vybírat kvalitní, pevnou, správně tvarovanou obuv, ale až začne jejich dítě dělat úplně první samostatné kroky, tedy bez držení.

MUDr.Vojtěch Havlas pracuje jako lékař a zástupce přednosty na Ortopedické klinice v Praze 5-Motol. Spolupracuje s lázeňskými zařízeními zaměřenými na rehabilitaci a léčbu pohybového aparátu dětí i dospělých.

Zdroj: televizní pořad Sama doma

Leave a Reply