diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Polovina žen má problém s kyselinou listovou. Nejste to i vy?

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Kyselinu listovou, ve vodě rozpustný vitamin skupiny B, potřebujeme. Je nezbytná pro dělení buněk a tvorbu červených krvinek. V těhotenství působí zvýšený příjem kyseliny listové jako účinná prevence vývojových vad u miminka. Z genetických příčin se však až polovina žen potýká s neschopností dostatečné přeměny kyseliny listové.

A zrodil se folát

6 kyselina listova premenaAbychom mohli kyselinu listovou plně využít, musí být přeměněna na kvalitativně hodnotnější a z biologického hlediska aktivnější foláty, a to za pomoci enzymů. Tím klíčovým je MTHFR. Tato přeměna probíhá v játrech, nicméně hlavním místem působení folátů jsou pak tkáně, kde probíhá buněčné dělení a krvetvorná tkáň. Nedostatek folátů zpomaluje tvorbu DNA a tak zasahuje rychle se dělící tkáně, jako je kostní dřeň, kde každý den vznikají nové krevní buňky. Své zvláštní postavení pak mají foláty během těhotenství pro prevenci vývojových vad, normální růst, vývoj plodu aj. Nejvýznamnější a v těle nejvíce zastoupenou látkou, která vznikne přeměnou kyseliny listové je 5-methyltetrahydrofolát, zkráceně 5-MTHF.

Ničitel termostability

„Enzym MTHFR, který je spouštěčem látkové přeměny, však může mít negativní mutace, které sníží jeho aktivitu až o 70 %. V důsledku může dojít například k defektům neurální trubice, která představuje základ pro budoucí nervovou soustavu plodu. Dalším nebezpečím je narušení formování placenty, zvýšení rizika vrozených rozštěpových a srdečních vad, nebo vyvolání předčasného porodu. Zmutovaný gen totiž naruší termostabilitu enzymu, jejímž důsledkem je nižší aktivita a dochází tak k narušení chodu metabolismu,“ uvádí MUDr. Michal Koucký, Ph.D. z oddělení rizikového a patologického těhotenství Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze. Pro názornost můžeme enzym přirovnat k běžícímu člověku, jehož výkon ovlivňuje okolní teplota.

Optimální zdroj jménem Metafolin

Genetický problém se zpracováním kyseliny listové můžete obejít prostřednictvím Metafolinu*, kterým jsou obohacovány potravinové doplňky kyseliny listové. „Tento aktivní folát v kvantitativně nejvýznamnější formě kyseliny listové totiž na rozdíl od kyseliny listové samotné nepodléhá aktivitě MTHFR enzymu. Je tedy optimálním řešením i pro ženy, které plně nedokážou metabolizovat kyselinu listovou,“ doplňuje MUDr. Michal Koucký, Ph.D. Vedle buněčného dělení Metafolin též ovlivňuje odstraňování pro tělo toxického homocysteinu. Jeho hromadění může způsobit nemoci krevního oběhu. „Pokud bychom měli vyzdvihnout další benefity, neměli bychom opomenout, že Metafolin dosahuje výrazně vyšší hladiny v červených krvinkách než kyselina listová. Navíc jeho užíváním tělo neprodukuje nemetabolizovanou kyselinu listovou, která může být považována za zátěžovou,“ uzavírá MUDr. Michal Koucký, Ph.D. z oddělení rizikového a patologického těhotenství Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze.

* Metafolin je stabilní vápenatá sloučenina biologicky aktivní formy kyseliny listové
5-methyltetrahydrofolátu (5-MTHF, L-methylfolátu).

Přečtěte si také:

  • RenataRenata Svátek: 13.říjen Domácí podoby: Renátka, Renuška, Renka, Renička Původ: latinský Význam: znovuzrozená, obrozená; ruský revoluční výklad je spojením počátečních písmen slov […]
  • AbigailAbigail Svátek: 5.prosinec Domácí podoby: Aba, Abi, Abička, Gaila Původ: hebrejský (biblické jméno) Význam: otcova radost, pramen radosti Líbí se Vám toto jméno?
  • Zdeněk Svěrák – Tři bratřiZdeněk Svěrák – Tři bratři Jsou tři pohádky, které by měl každý znát: O šípkové Růžence, O Červené Karkulce a O dvanácti měsíčkách. Kdo viděl film Tři bratři, ten si je touto knížkou připomene, a kdo ho neviděl, ten […]
  • Xenia, XenieXenia, Xenie Svátek: 27.listopad Domácí podoby: Xenuška, Xenka Původ: řecký Význam: pohostinná, milující hosty Líbí se Vám toto jméno?
  • EleonoraEleonora Svátek: 21.únor Domácí podoby: Eluška, Ela, Elka, Lenka, Nora, Lea, Lóri Původ: arabský Význam: znamená „Bůh je mé světlo“. Líbí se Vám toto jméno?
  • Komu svěřit dítě na hlídání?Komu svěřit dítě na hlídání? Přijde den, kdy by maminka ráda šla někam sama. Buď ve dne na nákup, k holiči, nebo večer s manželem třeba na návštěvu. Po prvních dnech těsné symbiózy, kdy se matka nemohla od dítěte […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.