Posted on

Stěžujete si na zacházení u porodu? Pokud jste porodila zdravé miminko a porod vám nezpůsobil psychické nebo fyzické následky, můžete být naprosto spokojená a být ráda, že jste nerodila třeba v Kambodži. Proč? V Kambodži se můžete setkat s porodem jako ve středověku. Pokud žena v Kambodži rodí doma, pomáhá jí přitom nevzdělaná porodní bába, která jí říká pro nás nesmyslné rady. Například nesmí první den po porodu kojit, protože porodní báby věří, že první mléko-kolostrum neboli mlezivo je jedovaté a škodlivé. Místo mléka se dává miminku sladká nebo rýžová voda. U nás mnoho odborníků potvrdí, že první mléko je ta nejcennější věc, kterou můžete svému miminku dát, neboť obsahuje řadu cenných látek, které pomáhá budovat miminku imunitu. Kojící žena v Kambodži se pak většinou nerozkojí a denně u porodu doma zemře cca pět žen, neboť u porodu vykrvácí. Na péči ve zdravotním středisku většinou nemají peníze, venkovská zařízení nejsou dostatečně vybavená a porodní bába nemá dostatek zkušeností.

Ta naopak přikazuje rodičce sedm dní jen ležet bez jediného pohybu, nesmí se mýt ani česat, a rodina se má o ní a její dítě starat, měla by ji i krmit. Ženě vrátí dítě až za těch sedm dní. U nás se dnes preferuje úzký vztah maminky k děťátku, v porodnicích je umožněno mít miminko u sebe na pokoji, na rozdíl od dřívější doby, kdy se vozila miminka pouze na kojení.

Mezi další tradiční praktiky v Kambodži patří rozdělávání ohně v hliněné nádobce, ve které se vaří obvykle čaj, pod postelí, kde oheň hoří od porodu tři dny plným plamenem. Považuje se za rituál, věří se, že má moc ochránit ženu od všech nečistot a uzdravit ji. Na břicho rodičky pokládají žhavé kameny. To si u nás nedovede představit hodně maminek, pokud zrovna nemají masáž horkými kameny rády.

Ženy v Kambodži rituály dodržují, neboť věří, že by jinak přišly o zdraví a krásu. Nadace Člověk v tísni v čele s vedoucím mise Petrem Schmiedem se snaží situaci u porodů v Kambodži změnit, školí porodní asistentky, pomáhá zdravotnickým střediskům, které vybavuje chybějícími porodnickými nástroji, neboť na začátku většina ze zdravotních středisek neměla ani elektřinu a vodu. Snad do budoucna budou mít kambodžské rodičky přijatelné podmínky pro úspěšný porod ve zdravotním centru.

 

Leave a Reply