Posted on

Kojenci, batolata, ale i větší děti mají často problémy se zažíváním. Často se tak děje po léčbě antibiotiky, infekcích dýchacích cest nebo po alergických reakcích. Řešením těchto obtíží jsou správně vybraná probiotika. Tyto živé “přátelské” bakterie obnovují a udržují přirozené osídlení trávicího ústrojí, udržují správný poměr mezi prospěšnými a škodlivými bakteriemi a působí příznivě na zažívání dítěte.

baby3Probiotické bakterie nejsou pro trávicí trakt dítěte ničím nepřirozeným. Takzvané bifidobakterie jsou totiž prvními mikroorganismy, které jej osidlují při přirozeném porodu. Další dávky těchto příznivých bakterií přijímá dítě od matky při kojení a z některých druhů umělé výživy.

V případě, že dítě trpí plynatostí, kojeneckými kolikami, či průjmy, nebo je rovnováha a složení jeho střevní mikroflóry narušena léčbou antibiotiky, je vhodné mu pomoci probiotickými přípravky. „Je však třeba sáhnout pro přípravek, který je svým složením určený přímo pro dítě,“ uvádí doktorka Lenka Čadová, vedoucí oddělení vývoje společnosti Valosun, která má s výrobou probiotik již sedmnáctileté zkušenosti.

Některé výrobky mohou rodiče dětem podávat již od narození. Jiné jsou vhodné od tří měsíců, ale na doporučení lékaře je lze podávat i mladším dětem.

„Maminky by měly probiotika kupovat výhradně v kamenných lékárnách, tak aby měly jistotu, že nejsou nejen prošlé, ale i byly uchovány přesně podle doporučení výrobců. Probiotika špatnou úschovou totiž mohou velmi rychle ztratit svou účinnost,“ dodává Lenka Čadová.

2 Replies to “„Přátelské bakterie“ pomohou dítěti při průjmech i při kolice”

  1. No my jsme si s malou během koliky a nadýmání užili neskutečné terno. Příšerné to bylo pro samotnou dcerku, ale i pro nás s manželem, když jsme jí nedokázali nijak pomoci. Nahřívání bříška, masáže a podobně nám vždycky zabralo maximálně na malou chvíli (jestli vůbec) a přišlo to nanovo. Kdybych tehdy četla článek o probiotikách, tak bych pro mě hned při prvních příznacích bolení bříška běžela, jenže já o ničem takovém neměla ani tušení, dokud se o tom nezmínila jedna maminka kdesi v kavárně, kde jsem tehdy byla s kamarádkou. Tehdy si pamatuju úplně přesně, že jsem okamžitě běžela do lékárny a koupila biopron kapky a ze setkání s kamarádkou už nezbylo nic 😀 Doma jsme je začali hned podávat a za chvilku byl klid 🙂

  2. Veškeré léky a nebo doplňky kupuju vždy v lékárnách, na internetu bych takový nákup neriskovala. Syn míval jako miminko samozřejmě problémy s prdíky a byl to dost boj,ale naštěstí mu pomohly probiotické kapky od biopronu. Zkoušela jsem víc druhů,ale tyhle zabíraly nejlíp. Já sama měla kolikrát problémy se zažíváním, takže jsem probiotika taky vyzkoušela a musím uznat, že pomohly. Nemám ráda jogurty a podobné výrobky, kde se probiotické kultury vyskytují, takže jsem na to šla před doplňky.

Leave a Reply