diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Přebalování krok za krokem

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Umíte správně miminko přebalit? Proberme si přebalování krok za krokem. Hodně maminek dává přednost jednorázovým plenkám, proto si vysvětlíme postup s těmito plenami.V první řadě je důležité vybrat správnou velikost pleny, která se posuzuje podle hmotnosti dítěte. Kvalitní plena musí být měkká a pohodlná, aby se miminko cítilo dobře. Před přebalováním si umyjte ruce. Přebalovat můžete na přebalovacím pultu, ale bezpečnější je to klidně na obyčejné posteli, na kterou si rozložíte jednorázovou přebalovací podložku.

Miminko rozbalte z nadělané pleny a jeho nožičky zvedněte za oba kotníky, tak aby směřovaly kolínka k  bříšku. Nikdy nezvedejte pouze za jednu nožičku! Namočenou žíňkou nebo vlhčeným ubrouskem druhou rukou očištěte vnitřní záhyby na stehnech směrem dolů a od těla a následně genitálie.

U holčiček otírejte vždy směrem od genitálií k zadečku, aby jste nezanesla nečistotu do pochvy.Očištěte nejdříve řitní otvor, záhyby v tříslech a zepředu dozadu zadeček.Jemně rozhrňte i okraje stydkých pysků a omyjte je, protože i tam se může dostat stolice. 

U chlapečků nezapomeňte velmi jemně otřít kůži pod šourkem, penis a oblast pod penisem. Také postupujte odpředu dozadu.Nikdy nepřetahujte zúženou předkožku! Na závěr u obou pohlaví omyjte konečník, celý zadeček a hýždě.

Novou čistou plenu si připravte tak, aby zalepovací pásky byly nahoře. Miminko zdvihněte opět za kotníky a zasuňte plenu pod zadeček, až se horní okraj dostane k pasu. Přední část položte na bříško. U chlapečků zkontrolujte penis, aby směřoval k chodidlům, jinak ho to může bolet. Pak zalepte z obou stran, aby páska byla rovnoběžná s okrajem pleny a pohodlně napjatá kolem nožiček. Kolem bříška uhlaďte, aby i na zádičkách plenka pěkně přiléhala. Plena nesmí být stočená k jedné straně a nesmí škrtit ani být moc volná, aby se moč nedostala na zádíčka nebo nožičky.

V některé porodnici, třeba v pražském Podolí budete muset po každém přebalení zapisovat kakání a čůrání miminka. Budete mít tabulku a vždy, když vykoná potřebu, zapíšete čárku  a čas do příslušné kolonky. A to i v noci.Doma si už můžete zvolit režim podle sebe. Správně by se mělo miminko přebalovat po každém kakání hned a když je hodně pročůraná plenka.

Od začátku je lepší dávat miminku tzv. širší balení kvůli vývoji kyčlí. To znamená přes jednorázovou plenu dávejte ještě speciální ortopedickou látkovou plenu. A to i preventivně, i když žádné problémy s kyčlemi vaše děťátko nemá. Vyšetření na kyčle musí provést ortoped již v porodnici a následně si vás zvát na prohlídky do 3. měsíců věku dítěte. Pokud bude mít miminko kyčle v pořádku, po 3. měsících již k ortopedovi chodit nemusíte. Je tedy lepší tomu zabránit.

Proto dávejte miminku o jednu plenu navíc do 3. měsíce věku, nebo do další návštěvy ortopeda, tak, aby mělo kolínka co nejdál od sebe. Ušetříte si čas a náklady na následnou ortopedickou péči. Pro miminko je důležité, aby při přebalování plenky zůstaly jeho nožičky v přirozené poloze se správným ohnutím v kyčlích a kolínku a byla tak zachována volnost pohybu.

Přečtěte si také:

  • AlexejAlexej Svátek: 3.květen Domácí podoby: Alex, Alek, Alan, Saša, Lexa Původ: řecký Význam: záštita, pomoc (ruské) Líbí se Vám toto jméno?
  • 4 věci, které jste nevěděli o kyselině listové4 věci, které jste nevěděli o kyselině listové Kyselina listová je pro zdraví důležitá a zcela výsadní postavení má pak v období, kdy se snažíte otěhotnět a donosit zdravé miminko. V těhotenství může nedostatek kyseliny listové, […]
  • Manuál pro začínající maminky, Maminky radí maminkámManuál pro začínající maminky, Maminky radí maminkám Čekáte první miminko? Nebo už děťátko máte a občas si nevíte rady? Máte pochyby, zda všechno zvládnete? Jana Abelson Tržilová své první dítě porodila daleko od domova. Šokem z prvních dní […]
  • Krevní skupinyKrevní skupiny Dědičný přenos podmiňují geny. Dítě dostane od každého rodiče jeden gen, tedy od obou rodičů má dva geny (1 mateřský a 1 otcovský). Jejich spojení vzniká nový genotyp, ten může být shodný […]
  • Vydejte se s LEGO DUPLO za dobrodružstvím na staveniště!Vydejte se s LEGO DUPLO za dobrodružstvím na staveniště! Na stavbě Pšššt! Slyšíte ten zvuk? To se na staveništi určitě děje něco úžasného. Zatím je to místo plné prachu a sutě. To se ale brzy změní díky strojům, které právě dorazily na […]
  • Jídelníček při pokročilém těhotenstvíJídelníček při pokročilém těhotenství V posledních třech měsících je dobře, zachová- li žena velmi střídmý výběr při jídle. Poslední měsíc jezte pouze tolik kolik potřebujete k nasycení. Omezte poněkud svou spotřebu. Je to […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.