diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Preeklampsie – pozdní gestóza v těhotenství

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Pro vysvětlení bych se ráda zmínila o pojmu raná gestóza. Jedná se o zdravotní komplikace v I. a II. trimestru těhotenství, které se projevují nucením na zvracení, zvracením a zvýšenou tvorbou slin. Objevují se u konce prvního měsíce a mizí ve čtvrtém měsíci těhotenství. Jejich závažnost a důsledky jsou různého stupně. Vážnějšími formami bývají postižené ženy poprvé těhotné, těhotné ženy s více plody, diabetičky.

Preeklampsie se může vyvinout u ženy do té doby zcela zdravé. Postiženy bývají starší ženy, které budou rodit poprvé, matky s nadměrným zmnožením plodové vody. Často se vyvine u ženy, která již před početím trpěla vysokým tlakem, nemocí ledvin, cukrovkou nebo chorobou jater.

Preeklampsie neboli pozdní gestóza je porucha, která se vyskytuje ve III. trimestru těhotenství.

Projevuje se: otoky, bílkovinou v moči a vysokým krevním tlakem. Začíná obvykle zvýšením krevního tlaku, většinou v šestém měsíci těhotenství a také bílkovinou v moči. Objevují se otoky dolních končetin po nočním klidu. Dále se mohou připojit další příznaky – bolesti hlavy, nevolnost, nucení na zvracení, zvracení, bolesti v podbřišku, neklid, poruchy vidění, zúžení zorného pole, náhlý či prudký nárůst váhy, menší množství moči, které žena vymočí. Takový stav je velice vážný.

Výskyt kteréhokoliv z těchto příznaků je nutné okamžitě hlásit lékaři. Některé z nich lze zmírnit klidem na lůžku a medikací. Jestliže se příznaky preeklampsie nepodaří zredukovat, jediným řešením je porod, aby se předešlo závažnějším komplikacím, jako je záchvat a selhání ledvin.

Těhotné ženy s příznaky preeklampsie se považují za rizikové. Tento stav má za následek poruchy krevní srážlivosti, poruchy funkce placenty, ta je hůře prokrvována, dítě je méně zásobené kyslíkem a živinami a má menší hmotnost. Žena musí být tedy v poradně častěji sledována a plod musí být opakovaně vyšetřován, aby neměl nedostatek kyslíku. V konečném stádiu tento stav může vyústit v eklampsii, což je záchvat křečí s následným bezvědomím.

Zdroj:

A. Pařízek, Kniha o těhotenství a dítěti, Galén, 2009, 4. vydání

R. E. Weissová, Těhotenství krok za krokem, Fortuna Libri, 2010

Přečtěte si také:

  • Jak se peče koláč smíření?Jak se peče koláč smíření? Když jsem před několika lety připravovala pro Českou televizi do cyklu Čas pro rodinu scénář na téma „rodina a sekty“, vyprávěla mi jedna maminka, která se natáčení účastnit nechtěla, prý […]
  • Cecilia, CecílieCecilia, Cecílie Svátek: 22.listopad Domácí podoby: Cíla, Cilka, Cecilka, Cílina Původ: latinský Význam: slepá, krátkozraká Líbí se Vám toto jméno?
  • Škytavka u miminekŠkytavka u miminek Škytavkou trpí všichni novorozenci a kojenci. I když může být novorozenci (kojenci) škytání velmi nepříjemné, jelikož trvá moc dlouho a často narušuje i jeho krmení, jde o běžnou věc a […]
  • IgorIgor Svátek: 1.říjen Domácí podoby: Igorek, Igoš, Gorouš Původ: skandinávský Význam: hlídající, pozorný (ruské jméno) Líbí se Vám toto jméno?
  • DesogestrelDesogestrel Desogestrel (DSG) je typickým proléčivem. Mateřská látka nemá žádnou afinitu k progesteronovému receptoru. Velmi rychle se však metabolizuje ve sliznici tenkého střeva a v játrech. Během […]
  • Cuketové placičky tzv. cukeťákyCuketové placičky tzv. cukeťáky Suroviny:   4 cukety, 2 vejce, 10 lžic hladké mouky, trocha mléka, 5 lžiček sušeného česneku, 5 lžiček majoránky, 4 lžičky mletého kmínu, špetka pepře, sůl, olej  na […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.