diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Příchod z porodnice

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Nastal čas, kdy jste se vrátila z porodnice opět do svého domova, ale nyní Vás čeká  jedno z nejtěžších, ale i nejkrásnějších období života.Stala jste se matkou dítěte, za které jste zodpovědná téměř 24 hodin denně a přitom nesmíte zapomínat ani na sebe, protože na psychické a fyzické spokojenosti Vaší závisí  spokojenost děťátka.Vaše tělo prodělalo ohromné množství změn a bude to nějakou dobu trvat, než se vše vrátí do podobného stavu, jako před otěhotněním.

V prsou tvořit tekutina s vysokým obsahem bílkovin, tzv. kolostrum a kolem čtvrtého dne po porodu ji vystřídá mateřské mléko.Prsa mohou být v této době nalitá a na omak i bolestivá. Bolest může ztlumit koupel v teplé vodě a hlavně co nejčastější kojení. Také pravidelné cvičení může napomoci jejich opětovnému zpevnění. 

Kůže na břiše je po porodu povislá, břicho není pevné. Máte povolené břišní svaly a vytahanou kůži. Udělejte si proto každý den čas na cvičení nenáročných poporodních cviků, které opět pomohou zpevnit břišní svaly a svaly pánevního dna.

Děloha se začne postupně zavinovat, několik dní po porodu budete mít výtok, který připomíná silnou menstruaci. V této době nepoužívejte tampóny, protože hrozí  vysoké riziko infekce. Výtok bude  slábnout a postupně zmizí. Jestliže máte šitou hráz, bude jakýkoliv pohyb bolestivý. Bolest můžete utlumit přikládáním ledových kostek nebo omýváním postiženého místa výluhem z heřmánku.

Většina maminek po porodu váží více něž před otěhotněním. Postupně budete i díky kojení a péčí o dítě na váze ubývat. Snažte se jíst pravidelně a zdravě, nepijte alkohol a  začněte cvičit. Jestliže kojíte, v žádném případě nedržte dietu. Narušily by jste si tak rovnováhu vašeho těla. 

První týdny po porodu pro Vás budou velice náročné. Aby se tělo rychleji vyrovnalo se silnou fyzickou, ale psychickou zátěží, měla by jste co nejvíce odpočívat a relaxovat. Snažte si také alespoň chvíli lehnout , když vaše děťátko právě spí. Relaxujte a čerpejte energii, kterou budete  potřebovat při péči o miminko.

Vlivem kolísání hormonů, dochází také ke zhoršení kvality nehtů a vlasů. Zkuste zařadit do jídelníčku více bílkovin a vitamínů B.

Některé ženy začnou několik dnů po porodu trpět smutnou a depresivní náladou. Tyto výkyvy nálady způsobují hormonální změny ve vašem těle. Jestliže do několika dní nepřestanou, raději se obraťte na svého lékaře. Může se totiž jednat o tzv. poporodní depresi. Cítíte se  nešťastná, vyčerpaná, podrážděná, nervózní a nemůžete spát. Jelikož tento druh deprese sám neodezní, musí se ihned začít s léčbou.

 

Přečtěte si také:

  • Do výbavičky pro miminko patří i vanička. Jakou ale vybrat?Do výbavičky pro miminko patří i vanička. Jakou ale vybrat? Taky jste si pro miminko nakoupili spoustu úžasných oblečků a pomůcek a později jste zjistili, že to má své mouchy? Jak to má člověk všechno vědět, když je dnes na výběr tolik druhů. Jak […]
  • Včelí medvídci od jara do zimyVčelí medvídci od jara do zimy Rozpustilá knížka, která volně navazuje na Příhody včelích medvídků. Přináší krátké veselé příběhy o Brumdovi a Čmeldovi, Pučmeloudovi a ostatních postavičkách ze světa broučků, které jsou […]
  • Vaše strava při kojeníVaše strava při kojení Stačí tři výživná jídla denně, v nichž bude obsažena zelenina, asi půl litru mléka, vejce, maso, čerstvé ovoce, žitný chléb, pečivo. To jsou základní kameny vaši výživy. Strava má […]
  • NorbertNorbert Svátek: 6.červen Domácí podoby: Norbertek, Norek, Nora, Bert, Bertík Původ: germánský Význam: slavný seveřan, polární záře, světlo severu Líbí se Vám toto jméno?
  • Život s rozštěpemŽivot s rozštěpem Léčba rozštěpu je však velice dlouhá a ochránit dítě před zvědavými pohledy či neschopností tolerance nelehké. Dívám se na bílou stránku před sebou, prsty se zlehka dotýkají klávesnice a […]
  • Svědění Svědění Zvýšený výtok způsobuje také nepříjemní svědění. Je někdy velmi trapné, někdy až bolestivé. Někdy svědí zevní rodidla i bez výtoku, protože jsou překrvená. Chraňte se třít postižená místa, […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.