Posted on

V prvních měsících dostává vaše miminko to nejvhodnější pro zdravý vývoj a zažívání prostřednictvím mateřského mléka nebo kojenecké výživy.

Dítě tak dostává veškeré potřebné živiny, vitamíny a minerály. Postupné přikrmování pevnou stravou začíná obvykle mezi 8. – 10. měsícem. Souběžně s kojením je vhodné podávat mixovaná a později na drobnější kousky rozmačkaná strava několikrát denně. Vhodné jsou např. banány, kousky vařené zeleniny, rozvařená těstovina, kousíčky masa i kousek rohlíku s máslem. 

V období kolem 10. – 12. měsíce, kdy jí dítě i pětkrát denně, se doporučuje začít den mléčnou stravou, ke svačině ovoce, k obědu vývar z masa nebo zeleniny, rýže nebo těstoviny, odpoledne na svačinu znovu mléčnou stravu a večer například obilnou kaši.

Nezapomínejte také na dodržování pitného režimu dítěte, který se s přechodem na tuhou stravu zvyšuje. Vhodný je dětský čaj nebo ředěné ovocné šťávy.

Příklad menu pro miminko

Oběd

Zeleninová kaše

NESTLÉ Moje první kaše smícháme se 100 ml zeleninového vývaru, přidáme zeleninu a lžičku olivového oleje.

Letní zeleninová polévka

Nastrouháme nahrubo asi 3 cm velké kousky mrkve, petržele, 1 brambor a přidáme nadrobno nasekanou petrželku. Zalijeme 250 ml vody, přidáme kapku oleje a vaříme doměkka. Rozmačkáme vidličkou a uvařenou polévku zahustíme 1-2 lžícemi nemléčné NESTLÉ Moje první kaše.

Svačina

Zeleninový příkrm

Podusit 1 malou mrkev, kterou rozmixovanou smícháme s několika kapkami olivového oleje nebo lžičkou jogurtu

Večeře

Kaše

Zavádíme-li nemléčné příkrmy, můžete svému děťátku připravit sytivou a lehce stravitelnou rýžovou kaši, kterou lze dnes připravit v mléčné nebo nemléčné podobě.

Leave a Reply