Posted on

Jít s malým dítětem na návštěvu nemusí být vždy příjemnou událostí. Obzvláště, pokud jdete na návštěvu k lidem, kteří zkušenosti s malými dětmi nemají či jejich děti již odrostly. Taková návštěva se pak totiž může stát doslova noční můrou.   Předejít tomu lze dodržením několika pravidel, jak jsem se sama na vlastní kůži přesvědčil. Návštěva potom nebyla stresovou záležitostí, ze které jsem se vzpamatovával ještě týden. A jaká to pravidla jsme vlastně dodržovali? Průzkum terénu. Je velmi dobré vědět, kam s dítětem jdeme a co tam můžeme očekávat. Např. víme, že naše babička má skleněné vitrínky, otevřené poličky, spoustu vystavených, snadno dostupných drobností, ale žádné hračky pro dítě. Můžeme lehce vytušit, že malé dítě něco skleněného rozbije, všechny věcičky ho budou zajímat (ke zděšení hostitelky) a my návštěvu strávíme tím, že budeme neustále vyskakovat z křesla jako čertík z krabičky a volat na dítě, aby na nic nesahalo.Víme-li dopředu, že domácnost není pro dítě uzpůsobena, máme několik možností. Pozvat návštěvu raději k nám, je-li to možné, a nestresovat se obavami, že dítě něco vzácného rozbije. Druhou možností je  dobře se zásobit hračkami, ideálně nějakými novými, neokoukanými (např. si je půjčit od kamarádky) a doufat, že hračky dítě zaujmou víc než skleněné vitrínky. Třetí možností, která ale nebývá realizovatelná, je požádat hostitele, aby domácnost před příchodem dítěte upravili. Samozřejmě nemůžeme čekat, že kvůli našemu zlatíčku vymění celou obývákovou stěnu. Ale alespoň nejmilejší či nejdražší kousky mohou dočasně přesunout do jiného pokoje a ten pečlivě zamknout. Případně mohou dát dítěti na hraní nějakou starou věc, kterou již nepotřebují, doufajíc, že dítě se zabaví destrukcí právě této věci.

Čas. Vhodné načasování návštěvy je samozřejmostí. Ovšem zákon schválnosti často zafunguje a pokud dítě nestihne usnout cestou, na návštěvě už o spánek nemá zájem. Proč taky, když je tu tolik zajímavých věcí, že?  Návštěvy je potřeba plánovat s ohledem na denní režim dítěte.

Zásoby z domu. Pokud jdete na návštěvu k přátelům či příbuzným, kteří nemají dítě ve stejném věku jako vy, je lepší vzít si s sebou dostatečné zásoby z domu. Zásoby všeho. Velmi pravděpodobně to s sebou ponesete zbytečně, ale jakmile něco z toho opomenete, hned vám to bude chybět. Tak se to alespoň většině maminek stává.

 

Leave a Reply