Posted on

V dřívějších dobách to bylo něco zakázaného. Dnes už to většina porodnic dovoluje. Je důležité ale s rozvahou. Dříve byl porod brán jako něco komplikovaného. Dnes se spíše bere jako přirozená věc, tudiž není důvod ženám jídlo a pití zakazovat. Porod znamená pro ženu obrovské fyzické vypětí. Energii je nutno tedy dodávat. Pravidla pro konzumaci jídla a pití nejsou stanovena. Doporučuje se 100 ml tekutiny za hodinu, aby rodička předešla dehydrataci. Vhodné jsou slabší čaje, voda. Nevhodné jsou džusy, které jsou kyselé a také perlivé vody. Mohlo by to u ženy vyvolat pálení žáhy nebo nevolnost a způsobit tak zvracení. Mezi nevhodná jídla určitě patří cokoliv těžkého, mastného. Vhodný je např. banán, jogurt, jiné nekyselé ovoce, chléb, přesnídávka, polévky.

Mezi případná rizika konzumace jídla při porodu je možnost akutního císařského řezu a s ním spojená problematika anestezie rodičky. Mohlo by dojít k aspiraci- tj. vdechnutí obsahu žaludku do dýchacích cest.

Některé ženy se ale obávají jíst a pít při porodu. Vhodnou alternativou je sladký čaj, který jim dodá energii. Žena která je hladová a žíznivá může být velice unavená a může se tak zvýšit stres rodičky a způsobit zpomalení porodu.

Leave a Reply