Posted on

Zdraví děťátka je pro každou maminku to nejdůležitější. Zamyslela jsi se někdy nad tím, co jeho zdraví nejvíc ovlivňuje?

Je to například:

  • způsob stravování
  • užívání různých léků
  • nemoc
  • kvalita životního prostředí a další

Jak vidíš, velký vliv na zdraví tvého dítěte má složení potravy. Střevo a střevní trakt je totiž nejdůležitější imunitní orgán v těle. V něm je tisíce druhů bakterií (tzv. střevní mikroflóra), které zde buď trvale žijí, nebo přicházejí s potravou. Některé bakterie pomáhají správnému fungování těla (těm říkáme přátelské bakterie) a mají velký vliv na celkové zdraví dítěte. A úkolem každé maminky je postarat se o to, aby těchto „hodných“bakterií bylo co nejvíce.

Střevní mikroflóra se tvoří už v okamžiku narození dítěte. Je dokázáno, že děti narozené císařským řezem mají menší počet zdraví prospěšných bakterií, proto je přirozený porod, přiložení dítěte k prsu a následné dlouhodobé kojení důležité pro správný rozvoj zažívání i celé imunity.

Aby střevní mikroflóra byla optimální i poté, co přestaneš děťátko kojit, dávej pozor na to, aby v potravě byla obsažena „probiotika“ Tedy živé přátelské bakterie, které obnovují a pěstují přirozené osídlení trávícího ústrojí.

V kojeneckém období tvoří téměř 90% veškeré mikroflóry „bifidobakterie“, které kojením dostávají tu správnou “výživu“ a mohou dobře růst. Jak se děťátko vyvíjí, jejich podíl se však snižuje a střevní mikroflóra se mění. Svou finální podobu získává zhruba po dvou letech, její složení zůstává po celý zbytek života unikátní.

Luck@

Zdroj: Nestlé brožura (Společně objevujeme svět).

Leave a Reply