diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Proč zapisovat výdaje domácnosti

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Můj manžel je již dlouhá léta přesvědčen, že zapisovat výdaje naší domácnosti je velmi užitečné. A tak tento sport praktikujeme již několik let. Za tu dobu naše tabulka výdajů prošla úžasným vývojem až do poměrně „jednoduché“, ale zato důkladně promyšlené formy. Je rozdělena do 5 základních skupin.

5 základních skupin výdajů

 1. výdaje na běžnou spotřebu, tyto výdaje platíme zejména v hotovosti (jídlo, drogerie, oblečení, škola, závodní stravování, doktoři a zubaři, restaurace, kultura a knihy, hry a hračky, dary, úklid, hlídání dětí, kocour atd.), to, co běžně potřebuji nakoupit a zaplatit na normální chod naší rodiny.
 2. výdaje převodem. Jsou to platby na bydlení: elektřina, voda, plyn, telefony, internet, odvoz odpadků, půjčka, pojistky atd., tedy platby, které platíme převodem a musíme zaplatit včas.
 3. samostatná položka auto – benzín, opravy a údržba. Je to nezanedbatelná položka, která roste přímo úměrně s věkem auta a s nepokoji na Blízkém východě.
 4. dovolené a výlety, i s návštěvami rodiny. Tato část je vyšperkovaná do dokonalosti. Jako bývalá účetní jsem začala do dovolených započítávat i položku „příprava na dovolenou“, která zahrnuje nákupy všech nezbytných rekreačních náčiní, jako jsou pantofle, klobouky, sluneční a potápěčské brýle, síťky na chytání ryb… To nám pomohlo si vyjasnit, co opravdu taková dovolená stojí, a že mnohé potřebné věci vlastně vůbec nepotřebujeme.
 5. investice do Domelie – to si manžel neodpustil a vložil samostatný řádek.
 6. výdaje na údržbu naší a rodičovských nemovitostí.

Nejsem marnotratná

Vedle zapisování nekonečného množství bločků, jsem nakonec i já přišla na výhody tohoto sportu, a proto poslušně sbírám téměř každý účet a pak vše poctivě zapisuji.

Mám přehled kolik, a kdy potřebujeme peněz, kolik utratíme převodem a kolik v hotovosti. Vím, že to není žádná novinka, ale líbí se mi zpětná vazba, kterou dostávám, a hlavně můj vnitřní klid, že průvan v rodinné peněžence není způsoben mou marnotratnosti, ale tím, že domácnost vyžaduje své.
Umím se připravit na dovolenou, vím, kolik vzít peněz v hotovosti a kolik dát na účet, což mi ušetří spoustu času a stresu při rozhodování. Největší přínos je jistota, kterou mám v daleké cizině, že nám zůstane na cestu domů, i když každý den půjdeme na zmrzlinu.

Děti rostou – výdaje se mění

Co však nejvíc oceňuji je, že vidím, jak se postupně mění struktura našich výdajů. Když jsme měli děti malé, jezdili jsme na dovolené jen k příbuzným a každý týden jsme dělali 3-4 tisícové nákupy v supermarketu. Byly v tom hory plenek, vlhkých utěrek a dětského oblečení.
V současnosti nám zase utěšeně rostou náklady na školu, školní potřeby a mimoškolní aktivity našich dětí. Například loni jsme na toto utratili v průměru přes 3000,- Kč na měsíc (což je víc, než kupování plen a také více, než jsme potřebovali v loňském roce na oblečení a sportovní potřeby pro celou rodinu). A méně jezdíme k příbuzným.

Paní na úklid se nevzdám

S manželem si můžeme kdykoliv sednout a přehodnotit naše priority v utrácení peněz. Ne že bychom to dělali – to přehodnocování – ale máme tu možnost. A když už nebudeme stíhat vydělávat a budeme mít všeho plné zuby, tak dětem zarazíme kroužky a budou sedět doma za počítačem. (Paní na úklid odvolám, až když nebude co do úst. Neboť díky ní si doma všichni pravidelně děláme pořádek, aby mohla přijít uklidit.)

A když sa blíží konec března, tak vím, že se nemusím tešit na žádnou víkendovou lyžovačku s manželem v Lomnickém sedle. Protože si dodnes pamatuji, že pred několika roky stála 8 tisíc korun a dnes určite nebude levnější.

Jaké jsou Vaše zkušenosti?

Zdroj: domelie.cz

Přečtěte si také:

 • Odhalte tajemství lásky na svatého ValentýnaOdhalte tajemství lásky na svatého Valentýna Je stále „módnější“ na svátek zamilovaných zapomínat. Ale proč vlastně? Vždyť jakákoliv příležitost, kdy si na sebe udělají dva lidé čas, vyjdou si do společnosti, uvaří si romantickou […]
 • Péče o prsa po poroduPéče o prsa po porodu Abychom jako matky mohly dát svým dětem to nejlepší, tedy mateřské mléko, musíme pro to něco udělat. Většina z nás je připravena přinášet různé oběti, jen aby svoji kojicí kariéru úspěšně […]
 • Jak se bude naše dítě jmenovat?Jak se bude naše dítě jmenovat? Opravdu složitá otázka. Pro některé nastávající rodiče je to noční můra, jiní mají zase naproti tomu ihned jasno, v podstatě ještě než je dítě zplozeno, tak už mají jména připravená. Ať už […]
 • První pohyby miminkaPrvní pohyby miminka Většina maminek vám potvrdí, že vnímat pohyby miminka je na celém těhotenství to nejkrásnější. I já se k těmto maminkám připojuji. To vzájemné propojení maminky a miminka, které vám dává […]
 • Co s oblečením, ze kterého už miminko vyrostlo?Co s oblečením, ze kterého už miminko vyrostlo? Miminko roste jako z vody tak rychle, že všechny nakoupené nebo darované oblečky ani neunosí a nebo má oblečeníčko jen týden na sobě a už mu je to malé. Co s takovým oblečeníčkem udělat, […]
 • Majoránka a její všestranné využitíMajoránka a její všestranné využití Tato výborná bylinka nesmí chybět v žádné domácnosti. Její typická vůně i chuť je v naší kuchyni opravdu nepostradatelná. Nedokáži si představit bez ní vařit. Vypěstujte si svou vlastní, […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.