diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Proč zapisovat výdaje domácnosti

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Můj manžel je již dlouhá léta přesvědčen, že zapisovat výdaje naší domácnosti je velmi užitečné. A tak tento sport praktikujeme již několik let. Za tu dobu naše tabulka výdajů prošla úžasným vývojem až do poměrně „jednoduché“, ale zato důkladně promyšlené formy. Je rozdělena do 5 základních skupin.

5 základních skupin výdajů

 1. výdaje na běžnou spotřebu, tyto výdaje platíme zejména v hotovosti (jídlo, drogerie, oblečení, škola, závodní stravování, doktoři a zubaři, restaurace, kultura a knihy, hry a hračky, dary, úklid, hlídání dětí, kocour atd.), to, co běžně potřebuji nakoupit a zaplatit na normální chod naší rodiny.
 2. výdaje převodem. Jsou to platby na bydlení: elektřina, voda, plyn, telefony, internet, odvoz odpadků, půjčka, pojistky atd., tedy platby, které platíme převodem a musíme zaplatit včas.
 3. samostatná položka auto – benzín, opravy a údržba. Je to nezanedbatelná položka, která roste přímo úměrně s věkem auta a s nepokoji na Blízkém východě.
 4. dovolené a výlety, i s návštěvami rodiny. Tato část je vyšperkovaná do dokonalosti. Jako bývalá účetní jsem začala do dovolených započítávat i položku „příprava na dovolenou“, která zahrnuje nákupy všech nezbytných rekreačních náčiní, jako jsou pantofle, klobouky, sluneční a potápěčské brýle, síťky na chytání ryb… To nám pomohlo si vyjasnit, co opravdu taková dovolená stojí, a že mnohé potřebné věci vlastně vůbec nepotřebujeme.
 5. investice do Domelie – to si manžel neodpustil a vložil samostatný řádek.
 6. výdaje na údržbu naší a rodičovských nemovitostí.

Nejsem marnotratná

Vedle zapisování nekonečného množství bločků, jsem nakonec i já přišla na výhody tohoto sportu, a proto poslušně sbírám téměř každý účet a pak vše poctivě zapisuji.

Mám přehled kolik, a kdy potřebujeme peněz, kolik utratíme převodem a kolik v hotovosti. Vím, že to není žádná novinka, ale líbí se mi zpětná vazba, kterou dostávám, a hlavně můj vnitřní klid, že průvan v rodinné peněžence není způsoben mou marnotratnosti, ale tím, že domácnost vyžaduje své.
Umím se připravit na dovolenou, vím, kolik vzít peněz v hotovosti a kolik dát na účet, což mi ušetří spoustu času a stresu při rozhodování. Největší přínos je jistota, kterou mám v daleké cizině, že nám zůstane na cestu domů, i když každý den půjdeme na zmrzlinu.

Děti rostou – výdaje se mění

Co však nejvíc oceňuji je, že vidím, jak se postupně mění struktura našich výdajů. Když jsme měli děti malé, jezdili jsme na dovolené jen k příbuzným a každý týden jsme dělali 3-4 tisícové nákupy v supermarketu. Byly v tom hory plenek, vlhkých utěrek a dětského oblečení.
V současnosti nám zase utěšeně rostou náklady na školu, školní potřeby a mimoškolní aktivity našich dětí. Například loni jsme na toto utratili v průměru přes 3000,- Kč na měsíc (což je víc, než kupování plen a také více, než jsme potřebovali v loňském roce na oblečení a sportovní potřeby pro celou rodinu). A méně jezdíme k příbuzným.

Paní na úklid se nevzdám

S manželem si můžeme kdykoliv sednout a přehodnotit naše priority v utrácení peněz. Ne že bychom to dělali – to přehodnocování – ale máme tu možnost. A když už nebudeme stíhat vydělávat a budeme mít všeho plné zuby, tak dětem zarazíme kroužky a budou sedět doma za počítačem. (Paní na úklid odvolám, až když nebude co do úst. Neboť díky ní si doma všichni pravidelně děláme pořádek, aby mohla přijít uklidit.)

A když sa blíží konec března, tak vím, že se nemusím tešit na žádnou víkendovou lyžovačku s manželem v Lomnickém sedle. Protože si dodnes pamatuji, že pred několika roky stála 8 tisíc korun a dnes určite nebude levnější.

Jaké jsou Vaše zkušenosti?

Zdroj: domelie.cz

Přečtěte si také:

 • Pronájem dělohyPronájem dělohy Zdá se vám tento název podivný? Nevíte, co si pod tím představit? V dnešní době celkem dost diskutovaná věc. Pro neplodné páry často spása a obrovská možnost mít svoje vlastní, vytoužené […]
 • Průvodce těhotenstvím – týden po týdnu: 37. týdenPrůvodce těhotenstvím – týden po týdnu: 37. týden Stojíte na počátku desátého lunárního měsíce těhotenství. Plod je nyní již považován za zralý, jeho délka (od hlavičky k zadečku) je přibližně 47 cm, váha se pohybuje kolem 3 kg. Děloha […]
 • Výbavička pro miminkoVýbavička pro miminko Pokud se Vám má narodit dítě, tak je nutné mít pro začátek dost vysoký finanční obnos, protože dneska dítě je už docela veliký luxus. Tak především kromě odpovídajícího bydlení, musíte mít […]
 • VítVít Svátek:15.červen Domácí podoby: Vítek, Víteček, Víťa, Vitoušek Původ: latinský Význam: živý, veselý, radostný Líbí se Vám toto jméno?
 • RubenRuben Svátek: 6.duben Domácí podoby: Ruby, Runek, Beny Původ: hebrejský (biblické jméno) Význam: ejhle syn Líbí se Vám toto jméno?
 • Gurmánské jednohubkyGurmánské jednohubky Po narození miminka se k vám návštěvy jen pohrnou. Nechte se inspirovat recepty na rozmanité drobné studené i teplé pokrmy. Můžete je podávat jako pohoštění při jakékoliv příležitosti, ať […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.