Posted on

Venku prší, je chladno a vy přemýšlíte, kam se svým dítětem uchýlit? Kde ho v soukromí a teple přebalit a nakojit? Do restaurace se vám nechce. Znáte tento scénář? Určitě se vám to někdy stalo, že jste potřebovali své dítě nakojit, přebalit nebo nakrmit mimo teplo domova? Pokud ano, čtěte následující řádky. V Jihomoravském kraji již od roku 2009 vzniká tzv. Síť Family Pointů, které vám pomohou tento problém vyřešit.

Family Point- Místo pro rodinu- Místo přátelské rodině bezplatně poskytuje informace, nasměrování a pomoc v oblastech života rodin. Je bezbariérové, otevřené široké veřejnosti. Je zde možnost přebalení a nakrmení dětí, také prostor pro setkávání a dětský koutek.

Je to nízkoprahová, nezisková služba veřejnosti, která zajišťuje stejné podmínky ve všech svých pobočkách. Z důvodu zachování kvality, je služba Family Point zapsána v rejstříku ochranných známek. Nositelem myšlenky a držitelem ochranné známky je Centrum pro rodinu a sociální péči v Brně na Josefské ulici, které se inspirovalo tímto nápadem v Rakousku a převedlo jej na naše podmínky.

Hlavním cílem je zkvalitňování životních podmínek rodin, neboť podpora rodin je vnímána jako důležitá investice do budoucího lidského potenciálu každého města.

Dalším cílem je vytvoření míst s logem Family Point, které fungují ve všech městech za stejných podmínek. Nabídnou rodinám informace, co se týče různých kurzů, seminářů a aktivit pro rodiny s dětmi.

Ve Family Pointu v Brně je nabízena možnost využít řady poraden. Nabízí poradenství v oblasti řešení výchovných, partnerských a sociálních obtíží a také problematiky zaměstnanosti. Tento projekt vznikl v roce 2009 a byl financován Magistrátem města Brna z dotace MPSV.

V České republice je v současnosti těchto Family Pointů několik. Vznikají v prostorách úřadů, knihoven, nemocnic. K Brnu se připojila i další města a podpořila tento projekt. Jsou to např. Blansko, Hustopeče, Pohořelice, Slavkov u Brna, Kyjov, Břeclav, Vyškov, Bučovice, Hodonín, Vsetín, Deblín, Hrušovany nad Jevišovkou, Židlochovice a řada dalších měst. Rozvoj Family Pointů v Jihomoravském kraji byl v roce 2010 financován z rozpočtu Jihomoravského kraje.

V Třebíči byl také v květnu 2011 v budově Městského úřadu na Masarykově náměstí otevřen jeden z Family Pointů . Je to zařízení, kam mohou rodiče přijít, své dítě v klidu přebalit, nakrmit, ohřát jídlo. K dispozici je zde kojenecká voda. Větší děti si zatím mohou pohrát v dětském koutku, odpočinout si. Rodiče zde mají také přístup na internet a mohou zde získat informace o službách a aktivitách pro rodiny. Mohou si vzít i různé letáčky, které se týkají volnočasových aktivit a poradenství pro rodiny s dětmi. Zařízení je pro všechny rodiče, kteří si třeba přišly něco vyřídit na úřady nebo do centra města. Místnost je k dispozici zdarma v rámci otevírací doby Mětského úřadu. Na realizaci, provoz a vybavení Family Pointu byly použity prostředky z dotace za 3.místo v soutěži Obec přátelská rodině a z rozpočtu města Třebíče.

Myslím si, že je to dobrý tip pro ty, kteří budou cestovat s dětmi na Vysočinu. Ne každý den je krásné počasí, tudiž této služby jistě řada rodičů využije. Nový třebíčský Family Point je první svého druhu na Vysočině.

Vybavení všech Family Pointů je podobné. Jsou zde maminkám k dispozici přebalovací pulty, jídelní židlička, mikrovlnka, barevný moderní nábytek aj. Prostředí je velice příjemné, takže se vám odtud ani nebude chtít odejít. Zapátrejte tedy na internetu nebo v budově vašeho Městského úřadu, kde vám jistě poskytnou více informací o tomto zajímavém projektu.

Zdroj: www.familypoint.cz
Zpráva od tiskového mluvčího Města Třebíč- Ivana Přibíka. Další informace poskytla p. Mgr. Kateřina Szczepaniková, Centrum pro rodinu a sociální péči. Josefská 1, Brno

Leave a Reply