Posted on

Vaše miminko je v této chvíli dlouhé asi 10 cm a váží kolem 100 gramů (pro představu – jeho velikost odpovídá zhruba velikosti avokáda). V následujících třech týdnech bude jeho nárůst velmi prudký, jenom váha bude zdvojnásobena. V důsledku zvětšující se dělohy a přibývajícího podkožního tuku se kůže nejenom na bříšku napíná, a to do té míry, že původní schopnost elasticity je zcela narušena. Kvůli tomu dochází ke vzniku „pajizévek“, neboli strií. Preventivně jim můžete předcházet používáním mastných krémů, které do jisté míry mohou tvorbu strií eliminovat. Nicméně důležitou roli v této souvislosti sehrávají také genetické dispozice. Trpěla-li na strie vaše matka, s velkou pravděpodobností ani vy jich nebudete uchráněna.

Stejně jako vy i vaše miminko je v tomto období velice aktivní. Zatíná pěsti, cucá si paleček, je schopno se obejmout rukama. Vzhledem k tomu, že jsou již vyvinuty mimické svaly, lze na ultrazvukovém vyšetření spatřit nekontrolované grimasy, které dítě používá. Miminko nyní začíná vnímat také první zvuky – a to nejenom váš hlas, ale zvuky vás obklopující, tedy i hudbu. Nejblahodárnější vliv na pozitivní vývoj dítěte má dle vědeckých studií hudba Mozartova.

V 16. týdnu těhotenství se rovněž provádí tzv. Triple test, jehož podstata spočívá ve výpočtu individuálního rizika výskytu vývojových vad.

Průvodce těhotenstvím – týden po týdnu: 17. týden

Leave a Reply