Posted on

Cílem bezprostředního ošetření po narození je zachovat teplo a pomoct přizpůsobit se novému prostředí. Ošetření provádí porodní asistentka nebo neonatologická sestra za přítomnosti pediatra či neonatologa.

Ihned po přestřižení pupečníku se zamezí ztrátě tepla okamžitým položením na speciální vyhřívaný dětský box, kde se miminko ihned osuší. Ošetří se pupeční pahýlek svorkou,desinfekcí a překrytím sterilním čtverečkem. Miminko se zváží a změří se výška a obvod hlavičky a hrudníčku. Ophtalmoseptonexem se vykapou očička jako prevence proti infekci. Novorozence poté označí dvěma či třemi způsoby( dle zvyklostí kliniky), kdy na ručičku dostane štíteček se jménem a genciálovou violetí si tatínek miminko podepíše na stehýnko. Může se označit i číslem na hrudníček(stejné číslo dostane maminka na ruku). Ruce přiloží i lékař, který zjistí zda děťátko nemá vrozenou vadu jako např. rozštěp patra, vadu na páteři nebo na kyčlích. Po ošetření se zabalí do pleny a deky. Nasadí čepička proti ztrátě tepla a může se jich předat pyšné mamince.  Do půl hodinky po porodu se přiloží k prsu, aby se co nejdříve spustila laktace čili tvorba mléka.

Abgar score – Lékař kontroluje a hodnotí novorozence ihned po vybavení ještě než se přestřihne pupečník. Sleduje jak rychle se adaptuje na nové prostředí. Abgar score je vyšetření několika faktorů důležitých pro zdravého novorozence. Hodnotí se v první, páté a desáté minutě života po narození. Lékař kontroluje srdeční akci,. Dýchaní, je-li vydatné pravidelné nebo lapavé. Dále svalové napětí. Reflexy a také barvu kůže  od růžové po modrou což je známka nedostatku kyslíku a prochladnutí.

Leave a Reply