diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Těhotenské plavání – příprava k porodu ve vodním prostředí

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Těhotenské plavání a cvičení ve vodě je vynikající fyzickou přípravou na porod. Je velmi užitečné pro vaše svaly a plíce.

  • posiluje prsní svaly. Posilováním prsních svalů se podporuje laktace.
  • uvolňuje zádové svaly.Při rostoucí děloze dochází k nepřirozenému prohýbání páteře, zádové svaly se natahují a způsobují bolest.
  • uvolňuje kyčelní klouby a třísla. Pomalé rozevírání a zavírání stehen je ve vodním prostředí bezbolestné oproti  tomuto cvičení na suchu.
  • zlepšuje kapacitu plic.


V kvalitním kursu by vás měli naučit dýchat do bříška, povrchově dýchat a zadržovat dech. Všechna tři dýchání budou při porodu maximálně využita. Zadržovat dech pod vodou by jste se měli naučit prodlužovat, neboť  v druhé době porodní, kdy je potřeba využít 1 minutu kontrakce k intenzivnímu tlačení, zadržovat dech musíte. Dále je nutné vyzkoušit si ve vodě nanečisto tlačení jako u porodu.Znamená to, že zavřete oči, pusu, kterou se po té nadechnete a rychle plavete alespoň 10 sekund pod vodou. Při porodu zažijete to samé, akorát budete místo plavání pod vodou dlouze tlačit, aniž by jste upustila vzduch.

Z hygienických důvodů si vybírejte takový kurs, kde plavecký bazén je pouze pro těhotné a maminky s dětmi s vyloučením ostatní veřejnosti. Je lepší si i zjistit, kolik těhulek bude kurs navštěvovat. Lépe se plave v malém kolektivu než ve velkém, neboť instruktorka  se vám může lépe věnovat a všímat si vašich chyb, které případně uděláte.

Pokud jste na rizikovém těhotenství, měla by jste zvolit raději individuální výuku. Pouze v některých případech je těhotenské plavání nevhodné. Pokud se vám předčasně otevírá děložní hrdlo a mohlo by tak dojít k předčasnému odtoku plodové vody, raději plavání vynechte.

Těhotenské plavání by vás mělo bavit. Miminko vaše pocity velmi vnímá. Vyplavené endorfiny, nebo-li hormony dobré nálady jsou nejlepším lékem pro šťastné těhotenství  a zárukou spokojeného miminka. Když je maminka štastná, je i spokojené miminko ve vašem bříšku.

Přečtěte si také:

  • Bolest bříška u miminekBolest bříška u miminek Bolest bříška u miminek přichází zpravidla několik minut po jídle. Miminko si po kojení neodříhne a vzduch zůstane uvnitř trávící soustavy.Trávící soustava není totiž ještě úplně vyvinutá […]
  • Příprava domácích přesnídávek pro kojencePříprava domácích přesnídávek pro kojence Když se narodí miminko, tak ho většina žen kojí. Pokud nemohou kojit, dostávají miminka náhradní mléka. Kolem 5. měsíce u nekojených dětí a u kojených dětí kolem 6. měsíce přechází většina […]
  • Co do porodnice – 3. částCo do porodnice – 3. část Na cestu domů  Letní miminko  košilku nebo body dupačky kabátek letní čepičku zavinovačku do autosedačky, pokud je chladněji ještě deku autosedačku 1-2 jednorázové […]
  • IlonaIlona Svátek: 20.leden Domácí podoby: Ilonka, Ilča, Ila, Ilka Původ: maďarský Význam: pochodeň, světlo (maďarská obdoba jména Helena) Líbí se Vám toto jméno?
  • Jakou zvolit porodnici na Vysočině? Jakou zvolit porodnici na Vysočině? Jste nyní těhotné a přemýšlíte, kde budete rodit? Určitě je to velice důležitá otázka. Ve větších městech se dnes maminky musí předem registrovat. Mnohdy je to složité. Naštěstí jsem se […]
  • Laktační psychózaLaktační psychóza V dnešní době je často slyšet a v některých případech i vidět pojem laktační psychóza. Ptáte se co to vlastně je? Jedná se o velmi vážnou duševní poruchu, někdy se jí také říká poporodní […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.