Posted on

Většina maminek vám potvrdí, že vnímat pohyby miminka je na celém těhotenství to nejkrásnější. I já se k těmto maminkám připojuji. To vzájemné propojení maminky a miminka, které vám dává najevo, že vás slyší, vnímá, je nádherné. První pohyby většina prvorodiček cítí mezi 18. – 21. týdnem. Je to ale individuální. Někdo může pocítit první pohyby již v 16. týdnu nebo naopak až ve 22 týdnu. Oboje je normální. Hranice je 24. týdnů. Pokud žena pohyby nepociťuje, měla by na to upozornit svého ošetřujícího gynekologa, ten ženu vyšetří. U žen, které mají vyšší hmotnost, pociťují pohyby většinou později a méně intenzivněji. U nastávajících maminek, které jsou štíhlé, tak ty pohyby cítí dříve. Čím více miminko roste, tím i pohyby jsou intezivnější. U vícerodiček jsou první pohyby cítit většinou dříve.

Některá žena pociťuje pohyby miminka velice intezivně, jiná naopak velmi málo. Záleží na temperamentu miminka, ale i na pozici nebo umístění placenty, které zabraňuje matce pohyby dítěte zaregistrovat.

Ženy by si měla v průběhu tehotenství všímat intenzity, pravidelnosti. V posledních týdnech před porodem jsou pohyby miminka důležitým ukazatelem, zda se miminku v děloze dobře daří nebo ne. Pokud jsou pohyby příliš silné a časté, raději zajeďte k lékaři. Miminku se v děloze nemusí dobře dařit. Pokud ale pohyby slábnou, jsou méně časté, i to by vás mělo znepokojit a také raději vyrazit k lékaři. Někdy to ale může být tím, že už vaše děťátko nemá poslední dny před příchodem na svět mnoho místa a tak proto jsou pohyby menší.

Jak žena pozná, že se jedná o první pohyby? Často si nastávající maminka není jistá, zda jsou to opravdu pohyby dítěte nebo střevní problémy. Pokud jsou tyto pohyby rytmické, chvilkové, s největší pravděpodobností se jedná o pohyby miminka. V případě, že máte bolesti břicha, nevolnosti, jedná se spíše o střevní problémy.

Jak vlastně ženy popisují tento zážitek? Jako pohyb, třepotání motýlích křídel, jemné bublinky, ťukání. Nádherné je cítit, když má miminko škytavku. Jsou to takové pravidelné, rytmické pohyby.

Sama na první pohyby vzpomínám velice ráda. Byl to opravdu nádherný zážitek v mém životě. Bylo to v 20. týdnu a při druhém těhotenství to bylo myslím v 19. týdnu těhotenství. To jsem si byla jistá, že se o tyto pohyby jedná, potože jsem věděla, jaké to je. Jelikož patřím mezi štíhlejší ženy, a to jak se miminko hýbalo, bylo vidět na první pohled, kdy se mě zvedala kůže na břiše. Bylo to opravdu nezapomenutelný zážitek. Je skvělé, když tyto pocity můžete zažívat s partnerem, radovat se z toho intenzivního zážitku. Toto přeji všem těhulkám. Ze začátku to partner nemusí vůbec cítit a miminko jakoby naschvál se přestane hýbat. Možná z toho nastávající tatínek bude smutný. Povzbuďte jej.

V případě, že čekáte více než jedno miminko, i zde jsou specifické rozdíly. Některé ženy popisují pohyby stejné, synchronizované, jiné ale zase, že jedno miminko je klidnější, spí, méně se hýbe a to druhé se pohybuje hodně. Takže nedokáže říci, kde které cítí. Má prostě pocit, že se jí hýbe celé břicho. Toto je naprosto normální.

Leave a Reply