diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Psychomotorický vývoj dítěte od narození do jednoho roku

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Uvedeme  základní vývojové změny a pokroky, ke kterým dochází od druhého do dvanáctého měsíce věku dítěte.
(Jsou to jen orientační dovednosti v životě dítěte, některý rodič například zjistí, že jeho dítě začne lézt a až potom si sedne, což neznamená žádnou odchylku od vývoje dítěte, i když podle „pravidel” si dítě napřed sedne a až potom teprve leze.)

2. měsíc: Dítě má chvíli vzpřímenou hlavu, dovede i na bříšku mít hlavu chvíli vzpřímenou, ruce má sevřené v pěst, zdvihá nohy, tak jako v novorozeneckém období reaguje na hračky, sleduje předměty, lidskou tvář, reaguje na zvuky, umí se usmát a opětovat úsměv nějaké osobě.

3. měsíc: Dítě udrží hlavu zvednutou delší dobu, dovede „pást koníčky” v poloze na bříšku, živě se pohybuje, stále sleduje předměty zrakem i pohybem hlavy, sleduje je daleko živěji a delší dobu než v předešlém období, zajímá se o okolí, „vypráví” si s člověkem, živě sleduje zavěšený předmět nad postýlkou, rodič už může rozlišit jeho projevy spokojenosti a nespokojenosti.

4. měsíc: Dítě dovede při přitahování do sedu zvedat hlavičku i hrudník, prohlíží si svoje ruce a hraje si s nimi, víc se rozhlíží, otáčí se i za vzdálenějším zvukem, brouká si, hlasitě se směje, vztahuje ruku k hračce, sleduje druhého člověka a vyžaduje od něj kontakt.

5. měsíc: Přitahuje se při uchopení za ruku, převrací se na bok a na bříško, vyžaduje od člověka pozornost, všechno si zkouší dávat do pusy, dovede cíleně uchopit podanou hračku, umí rozeznat laskavý a přísný tón hlasu, výská si, brouká…

6. měsíc: Má vzpřímenou hlavu v sedu, převrátí se z bříška na záda, umí se na sebe smát v zrcadle, přendává si hračku z ruky do ruky, rozlišuje známé a neznáme osoby.

7. měsíc: Umí samo sedět, otáčí se, když se muže přidržet, hraje si s nohama, ťuká do stolu, předmět uchopí celou rukou, na určité osoby se usměje, umí vyslovit některé slabiky – ma, ba.

8. měsíc: Začíná lézt, sedí v předklonu, pokouší se z polohy na čtyřech vytáhnout do stoje, tluče o sebe kostkami, začíná rozumět některým slovům, napodobuje určité zvuky.

9. měsíc: Dítě se samo posadí, sedí pevně bez opory, leze po čtyřech, s oporou se udrží vestoje, vytahuje předměty z krabic, uchopí je mezi palec a ukazovák, napodobuje mimiku druhé osoby, učí se dělat paci – paci…

10.měsíc: Umí se vytáhnout do stoje, střídá polohu vsedě s lezením po bytě, uchopí hrníček za ouško, pozná význam některých slov, věci zvedá, vysypává obsah nádob.

11. měsíc: Stojí delší dobu s oporou za jednu ruku, manipuluje s předměty, chodí kolem nábytku, uchopí mezi palec a ukazovák drobné předměty, hraje si na schovávanou, rozumí slovům „pojď, otevři…”.

12. měsíc: Stojí s jistotou, udělá první kroky, pokouší se jíst lžící, vysypává a vkládá předměty, umí říct dvě slova, jejichž význam je pro ně jasný a stálý.
Toto je jen velmi stručný souhrn toho, co dítě umí v určitém měsíci svého života.

Zdroj: Špaňhelová I.: Vývoj a výchova od početí do tří let, Grada, Praha 2003

Foto: www.freepik.com

 

Přečtěte si také:

  • Chce to řád, vytrvalost a lásku, lásku, lásku…Chce to řád, vytrvalost a lásku, lásku, lásku… Autor: Hana Zahradníčková S fotografkou a maminkou čtyř dětí Sárou Saudkovou o focení, o rodině, o mateřství, o výchově a o nahotě. V rozhovorech působíte jako žena, která […]
  • Zdravé dítě Zdravé dítě Pokud je nový člen rodiny zdravý a veselý, jsou veselí také jeho rodiče. Aby tomu tak bylo i v budoucnu, shrnuli jsme do této knihy nejdůležitější rady z oblasti péči o dítě a jeho zdraví. […]
  • Den matekDen matek Připadá na druhou květnovou neděli. Jedná se o mezinárodní svátek. Jeho původ je už ve starověkém Řecku, kdy se slavil svátek plodnosti a matek. V Československu se tento svátek začal […]
  • Přistupují nová jídlaPřistupují nová jídla Mateřské mléko je pro výživu dítěte nepostradatelné, přesto jen neobsahuje pro rychlý vývoj těla vše, co dokonalá výživa má člověku přinášet. Dítě, které by bylo živeno výhradně jen […]
  • AretaAreta Svátek: 11.duben Domácí podoby: Aretka, Arka Původ: řecký Význam: podle řeckého boha Arese, dobrodinec Líbí se Vám toto jméno?
  • Soutěž: Maminka redaktorkouSoutěž: Maminka redaktorkou Vyhlašujeme soutěž pro všechny nové čtenáře a uživatele na téma: TĚHOTENSTVÍ Termín: 10.10.2011 - 31.10.2011 Partner soutěže: Nakladatelství Maxdorf Co musíte udělat? Napsat […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.