Posted on

Až se vrátíte po porodu domů, bude další zotavování vaší zodpovědností. Tady nabízíme několik typů, jak hojení a pohodlí podpořit:

  • Pokud vás obtěžují poporodní bolesti, dýchejte zvolna a uvolněně a využijte masáže. Jestliže tato opatření nepomůžou, užívejte volně prodejné léky proti bolesti, vždy však pouze na doporučení lékaře. Mějte na paměti, že poporodní bolesti jsou známkou toho, že pokračuje zavinování dělohy a hojení, a to je dobré znamení.
  • Abyste zabránila infekci v místě nástřihu hráze, používejte každé čtyři až šest hodin čistou hygienickou vložku. Vložku odstraňujte zepředu dozadu, abyste nezanesla bakterie z konečníku do pochvy. Po malé či velké straně očistěte oblast hráze teplou vodou a pořádně vysušte gázou. Nezapomeňte se vždy utírat zepředu dozadu. Sedněte si do teplé vany („sedací koupel“), nebo použijte horké obklady – obojí podporuje hojení rány. Krevnímu oběhu v této oblasti a hojení rovněž napomáhají cviky na stahování a uvolňování pánevního dna (Kegelovy cviky).
  • U péče po císařském řezu se řiďte pokyny, které vám dají v nemocnici. Udržujte obvazy čisté a suché.
  • Na podporu hojení se zdravě stravujte. Důležitý je dostatek bílkovin, vitamínu a množství tekutin.
  • Až do konce „očistku“ a zahojení nástřihu hráze nemějte pohlavní styk; možná na něj v této době ani nebudete mích chuť z důvodu únavy. Můžete však partnerovi vyjádřit lásku jinými způsoby, a to přesto, že spoustu emocionální energie věnujete miminku.
  • Odpočívejte! To je hlavní faktor procesu zotavování. I když se cítíte dobře, nedělejte toho mnoho a příliš rychle. Jediná činnost, které byste se mela věnovat, je ta spojená s péčí o dítě. Nechte druhé, ať se postarají o nezbytné zařizování, vaření, praní a jiné domácí práce. Plánujte je dopředu, aby byla pomoc k dispozici.
  • Když miminko spí, spěte také. Vzhledem k tomu, že vás čeká spousta nocí přerušovaného spánku, potřebujete si místo toho zdřímnout během dne. Snažte se spát během 24 hodin tak dlouho (i když v několika úsecích), jak tomu bylo před narozením miminka. Vyvěste telefon a na dveře si vyvěste cedulku „nerušit“.

Leave a Reply