diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Služby, které poskytuje Klub nemocných cystickou fibrózou svým členům

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Komu jsou služby určeny?
Služby Klubu jsou určeny nemocným cystickou fibrózou, jejich rodinám a blízkým. Mohou je využívat i ti, u nichž se diagnóza CF teprve prověřuje.
O materiální/finanční pomoc mohou Klub žádat pouze řádní členové. Nečlen Klubu – nemocný CF může písemně požádat Výbor Klubu o výjimku a žádat o finanční/materiální pomoc také.

Jak využít našich služeb?
Jak se na nás můžete obrátit? Nejlépe osobně, ale i telefonicky, e-mailem či dopisem.
Kdo vám pomáhá? Sociální pracovnice ve spolupráci s psycholožkou.
Kde jsme vám k dispozici? Nejčastěji v prostorách Klubu nebo během hospitalizace ve FN Motol. Případně po domluvě jinde.
Kdy se vám můžeme věnovat? Každý všední den během pracovní doby, po domluvě jindy. Osobní návštěvu v Klubu si prosíme dohodněte předem.

Sociální poradenství
Rodina, která se dozví diagnózu dítěte, se ocitá ve zcela nové a neznámé situaci. Ta je náročná především psychicky. Zároveň se však rodina musí adaptovat na odlišné podmínky – dítě s CF potřebuje mnohem více péče a jeden z rodičů s ním bývá doma obvykle déle, než kdyby bylo dítě zdravé. Dítě má nové, specifické potřeby, a těm se musí všichni přizpůsobit.
Stejně tak dospělí s CF mohou narazit na problémy, se kterými se přicházejí poradit do Klubu.

Návštěvy v nemocnici
Psycholožka a sociální pracovnice navštěvují denně podle potřeby děti i dospělé hospitalizované ve FN Motol. Nabízí popovídání, možnosti trávení volného času během hospitalizace, doprovod při procházce, pohlídání hospitalizovaného dítěte pro maminky, přinesení potřebných věcí/zásob.

Psychologická péče
Úkolem psycholožky a sociální pracovnice Klubu je provázení nemocných CF a jejich blízkých. Provázení začíná v době diagnostikování CF a pokračuje po celý život nemocného.
Klub nabízí psychologickou podporu v době diagnostikování CF, konzultace či systematickou psychoterapii (pravidelné povídání si s psychologem) pro jednotlivce, pro páry či pro celou rodinu.
Součástí této nabídky je i psychologická diagnostika – zhodnocení schopností a dovedností dítěte, vyšetření předškolní či školní zralosti dítěte, předtransplantační psychologické vyšetření.
V neposlední řadě se na psycholožku a sociální pracovnici Klubu mohou rodiny obracet i v naléhavých krizových situacích, kdy potřebují okamžitou podporu a pomoc (krizová intervence).

Zapůjčení přístrojů a pomůcek
Klub musí při zapůjčování všech věcí jednat v souladu s hygienickými omezeními způsobenými riziky přenosu bakterií specifických pro CF (pseudomonas aeruginosa, burkholderia cepacia).
Jsou to především kyslíkový koncetrátor, pulzní oxymetr, inhalátory, nebulizátory.

Přečtěte si také:

  • Hnízdící instinktHnízdící instinkt Ve třetí trimestru nastane období, kdy většina nastávajících maminek dostane "úklidovou mánii", neboli "hnízdící instinkt", aby připravila "hnízdečko lásky" pro příchod nového […]
  • Fazolová polévka s cizrnouFazolová polévka s cizrnou Suroviny: 100 g bílých fazolí, 100 g cizrny, 1 cibule, 2 lžíce hladké mouky, kousek másla, 3 stroužky česneku, sůl, petrželka na ozdobu nebo jiné bylinky, 1 mrkev. Postup: Fazole a […]
  • Jak správně vybrat kočárek?Jak správně vybrat kočárek? Vývoj kočárků jde v poslední době rychle kupředu. Výrobci neustále přicházejí s novými nápady a konstrukčními i designovými novinkami. Zorientovat se na trhu a vybrat ten nejlepší kočárek […]
  • Změny prsůZměny prsů Velmi brzo se zvyšuje citlivost prsů. Někdy žena pociťuje napínání, svědění nebo bolest. Prsa se zvětšují. Bradavkový dvorec dostává tmavší barvu. Žíly na prsech promodrávají. Zvětšují se […]
  • Přikrmování kojenců nemocných cystickou fibrózouPřikrmování kojenců nemocných cystickou fibrózou U kojenců krmených mléčnými přípravky se doporučuje začít s přikrmováním od ukončeného čtvrtého měsíce jejich života, zatímco dobře prospívající kojené děti se nezačínají dokrmovat před […]
  • Těhotenství po 40Těhotenství po 40 Každá žena touží po miminku. Některým ženám se zadaří otěhotnět až po 40 roku. Co s tím? Problémy? Pokud je žena zdravá a nemá žádné zdravotní potíže, těhotenství by mělo být v naprostém […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.