diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Spánek miminka

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Ještě než se vrátíte s děťátkem z porodnice domů, měli byste mít pro něj připravenou postýlku. Novorozence můžete pokládat i do kolébky nebo do proutěného košíku, například s kolečky, což vám umožní mít dítě stále u sebe. Ale postupně jak roste, je pro dítě nejlepším místem pro spánek postýlka. Má v ní dostatek místa a přitom je chráněno ohrádkou před pádem na zem. Je dobré, když lze v postýlce vytvořit zvýšenou polohu pro děti, které častěji ublinkávají, protože je trápí návrat potravy ze žaludku do jícnu.

Jaká je průměrná doba spánku?

Novorozenec zpočátku spí kdykoli během dne i noci, pokud je sytý a spokojený. Postupně je potřeba spánku u každého dítěte jiná. Mění se samozřejmě i s věkem. Novorozenec prospí až 20 hodin denně. Kolem druhého měsíce začíná dítě oddělovat noční spánek od denního a postupně ubývá doba denního spánku. Celkem spí 14–18 hodin. Individuální rozdíly jsou velké. Roční dítě spí kolem 12 – 17 hodin denně.

Ukládání dítěte k nočnímu spánku

Příprava dítěte k nočnímu spánku se postupně stává důležitým rituálem. Před spaním je dobré dítě vykoupat a nakrmit, protože oboje vzbuzuje pocit potřeby spánku. Po jídle ho ukonějšíte chováním, laskáním, můžete mu masírovat bříško, zazpívat mu ukolébavku, pouštět potichu příjemnou hudbu. Dítě by mělo být krmeno, koupáno a ukládáno ke spánku ve stejnou dobu. Optimálně kolem 18. – 20. hodiny. Půlhodina před spaním by měla být relaxační. Dejte miminku do postýlky oblíbenou hračku a v místnosti, kde dítě spí, nemá svítit žádné světlo.

Může spát dítě v posteli s rodiči?

Z hlediska bezpečnosti dítěte je pro kojence nejlepší spánek ve vlastní postýlce, která je co nejblíže posteli matky, noční kojení je tak pro maminku jednodušší. Ze spaní s rodiči se může ale stát zvyk, kterého se dítě později těžko zbavuje. Roční miminko, které se již v noci nebudí, může spát i mimo ložnici rodičů ve svém pokoji.

Noční krmení

Do šesti měsíců věku bývá nutností. Postupně můžete noční pití zkracovat, takže dítě vypije menší množství a vy ho hned po odříhnutí uložíte do postýlky. Po šesti měsících je pak dítě často schopné spát až do rána bez krmení. Individuální rozdíly jsou ale veliké. Zvláště kojené děti často vyžadují 1 – 2 noční pití i ve starším kojeneckém věku. Odpírat jim ho za každou cenu by nebylo správné. Kolikrát se starší kojenec v noci vzbudí, záleží i na výchově. Dítě obyčejně usíná mezi 19. a 21. hodinou večer a budí se ráno mezi 5. a 7. hodinou.

Jak u kojence ve druhém půlroce života omezit buzení v noci a překonat potíže se spaním?

Pokud dítě nepláče, ale jen kňourá, nereagujte na to. Počkejte, zda samo znovu usne. Když se rozpláče, zkontrolujte, zda se nepočuralo nebo nepokakalo, vyměňte pleny. Klidným hlasem na něj promluvte, pohlaďte a zase ho vraťte do postýlky. Pláče-li dál, zkuste na ně znovu promluvit, po několika minutách k němu vstaňte, ale nechte ho ležet v postýlce.
Když ani to nepomáhá, vracejte se k dítěti v intervalech, které se prodlužují, dokud neusne. Počínáme-li si takto důsledně a dítě se nedočká naší větší pozornosti, kterou vyžadovalo, zklidní se a přestane se budit. Znovu je ale třeba říci, že provádění těchto doporučení není jednoduché a nebývá hned účinné. Pro rodiče to může znamenat mnoho bezesných nocí, kdy je těžké rozhodnout, zda dítě pláče, protože je nemocné, nebo si jen vynucuje naši přítomnost.

Denní spánek

Dítě potřebuje spát také ve dne, aby nabralo sílu. Pravidelně by mělo spát odpoledne po poledním jídle asi 1,5 až 2 hodiny. Kojenci do 9 měsíců spí někdy ještě i dopoledne, mezi 10. a 12. hodinou. Spánek ale bývá kratší než odpolední. Protože ve dne spí dítě v místnosti při vyšší teplotě než v noci, oblékněte ho k tomu přiměřeně. Pozor na přehřátí dítěte.

Zdroj

kniha – Martin Gregora, Kniha o matce a dítěti – vydalo Grada – rok 2005

Přečtěte si také:

  • Jak se bude jmenovat?Jak se bude jmenovat? Každé miminko, když se narodí, má hned své jméno. Podle jména člověka lze poznat, ve které době se narodilo. Bylo dříve období, že se chlapeček jmenoval po otci a dcera po matce, aby bylo […]
  • Uměle živenému dítěti vitamín D a CUměle živenému dítěti vitamín D a C Denně potřebuje vaše dítě vitamín C a D, podle určení vašeho lékaře. Jedině v červnu červenci, srpnu a září, když se dítě venku sluní, nemusí užívat vitamín D. Vitamín D zabraňuje […]
  • OPRUZENINYOPRUZENINY Opruzeniny jsou velmi častým problémem ve věku kojenců a batolat, který řeší maminky a někdy i dětský praktický lékař ve své ordinaci. Jde o místní postižení kůže. Prostý zánět, který […]
  • Proč se kojencům nemá dávat med?Proč se kojencům nemá dávat med? Světová zdravotnická organizace1 doporučuje nepodávat med dětem mladším 12 měsíců, protože med může obsahovat bakterii Clostridium botulinum, která u kojenců způsobuje […]
  • Pomazánka z tvarohuPomazánka z tvarohu Recept na výrobu domácího tvarohu najdete v příspěvku  Recept na výrobu domácího tvarohu podle kamarádky Jany. Suroviny: 100g domácího tvarohu, 1 konzerva tuňáka, 2 lžíce plnotučné […]
  • LudoslavLudoslav Svátek: 10.červenec Domácí podoby: Luďa, Luděk, Slávek Původ: slovanský Význam: slavící lid Líbí se Vám toto jméno?

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.