Posted on

Ještě než se vrátíte s děťátkem z porodnice domů, měli byste mít pro něj připravenou postýlku. Novorozence můžete pokládat i do kolébky nebo do proutěného košíku, například s kolečky, což vám umožní mít dítě stále u sebe. Ale postupně jak roste, je pro dítě nejlepším místem pro spánek postýlka. Má v ní dostatek místa a přitom je chráněno ohrádkou před pádem na zem. Je dobré, když lze v postýlce vytvořit zvýšenou polohu pro děti, které častěji ublinkávají, protože je trápí návrat potravy ze žaludku do jícnu.

Jaká je průměrná doba spánku?

Novorozenec zpočátku spí kdykoli během dne i noci, pokud je sytý a spokojený. Postupně je potřeba spánku u každého dítěte jiná. Mění se samozřejmě i s věkem. Novorozenec prospí až 20 hodin denně. Kolem druhého měsíce začíná dítě oddělovat noční spánek od denního a postupně ubývá doba denního spánku. Celkem spí 14–18 hodin. Individuální rozdíly jsou velké. Roční dítě spí kolem 12 – 17 hodin denně.

Ukládání dítěte k nočnímu spánku

Příprava dítěte k nočnímu spánku se postupně stává důležitým rituálem. Před spaním je dobré dítě vykoupat a nakrmit, protože oboje vzbuzuje pocit potřeby spánku. Po jídle ho ukonějšíte chováním, laskáním, můžete mu masírovat bříško, zazpívat mu ukolébavku, pouštět potichu příjemnou hudbu. Dítě by mělo být krmeno, koupáno a ukládáno ke spánku ve stejnou dobu. Optimálně kolem 18. – 20. hodiny. Půlhodina před spaním by měla být relaxační. Dejte miminku do postýlky oblíbenou hračku a v místnosti, kde dítě spí, nemá svítit žádné světlo.

Může spát dítě v posteli s rodiči?

Z hlediska bezpečnosti dítěte je pro kojence nejlepší spánek ve vlastní postýlce, která je co nejblíže posteli matky, noční kojení je tak pro maminku jednodušší. Ze spaní s rodiči se může ale stát zvyk, kterého se dítě později těžko zbavuje. Roční miminko, které se již v noci nebudí, může spát i mimo ložnici rodičů ve svém pokoji.

Noční krmení

Do šesti měsíců věku bývá nutností. Postupně můžete noční pití zkracovat, takže dítě vypije menší množství a vy ho hned po odříhnutí uložíte do postýlky. Po šesti měsících je pak dítě často schopné spát až do rána bez krmení. Individuální rozdíly jsou ale veliké. Zvláště kojené děti často vyžadují 1 – 2 noční pití i ve starším kojeneckém věku. Odpírat jim ho za každou cenu by nebylo správné. Kolikrát se starší kojenec v noci vzbudí, záleží i na výchově. Dítě obyčejně usíná mezi 19. a 21. hodinou večer a budí se ráno mezi 5. a 7. hodinou.

Jak u kojence ve druhém půlroce života omezit buzení v noci a překonat potíže se spaním?

Pokud dítě nepláče, ale jen kňourá, nereagujte na to. Počkejte, zda samo znovu usne. Když se rozpláče, zkontrolujte, zda se nepočuralo nebo nepokakalo, vyměňte pleny. Klidným hlasem na něj promluvte, pohlaďte a zase ho vraťte do postýlky. Pláče-li dál, zkuste na ně znovu promluvit, po několika minutách k němu vstaňte, ale nechte ho ležet v postýlce.
Když ani to nepomáhá, vracejte se k dítěti v intervalech, které se prodlužují, dokud neusne. Počínáme-li si takto důsledně a dítě se nedočká naší větší pozornosti, kterou vyžadovalo, zklidní se a přestane se budit. Znovu je ale třeba říci, že provádění těchto doporučení není jednoduché a nebývá hned účinné. Pro rodiče to může znamenat mnoho bezesných nocí, kdy je těžké rozhodnout, zda dítě pláče, protože je nemocné, nebo si jen vynucuje naši přítomnost.

Denní spánek

Dítě potřebuje spát také ve dne, aby nabralo sílu. Pravidelně by mělo spát odpoledne po poledním jídle asi 1,5 až 2 hodiny. Kojenci do 9 měsíců spí někdy ještě i dopoledne, mezi 10. a 12. hodinou. Spánek ale bývá kratší než odpolední. Protože ve dne spí dítě v místnosti při vyšší teplotě než v noci, oblékněte ho k tomu přiměřeně. Pozor na přehřátí dítěte.

Zdroj

kniha – Martin Gregora, Kniha o matce a dítěti – vydalo Grada – rok 2005

Leave a Reply