diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Těhotenský kalendář 08. týden

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Vaše miminko

Od hlavy až k patě. Minulý týden se začal vyvíjet mozek a vytvořily se v něm tři odlišné části. V tomto týdnu se začínají vyvíjet další části těla: na rukou a chodidlech se začínají vytvářet malé prstíky spojené blánou. Začíná také mizet doposud patrný ocásek.
Bříško funguje. Nevyvíjí se jen končetiny – velké pokroky dělá také tělo. Formují se střeva, přičemž se jejich část přesunuje do pupeční šňůry, protože v břišní dutině pro ně není dostatek místa. Již v tomto raném období střeva pracují, odvádí z těla odpadní látky. Za měsíc od tohoto okamžiku, až bude v břišní dutině vašeho maličkého více místa, se do ní z pupeční šňůry střeva vrátí.

Obnažený drát. Pokud byste se mohla tělíčka vašeho miminka dotknout, byla byste svědkem trhavé reakce. Ta přichází v důsledku rozvoje nervového systému, který již komunikuje se svaly.

Jak rostu. Váš malý usedlík dosahuje zhruba velikosti a tvaru velkého burského oříšku, váží asi 0,25 gramu a měří něco mezi 7 a 17 milimetry.

Fotoalbum

Nadešel nejlepší čas pro založení fotoalba— ultrazvuková technologie umožňuje pořídit od tohoto období kvalitní černobílé obrázky. Tento sonogram (tedy ultrazvuková fotografie) zobrazuje, jak hodně se vaše maličké v průběhu jen několika týdnů vyvinulo. Prohlédnout si můžete oko (1), bradu (2), nohy (3) a placentu (4).

Vaše těhotenství

Zajistěte si dobrou péči. V tomto týdnu je čas na první návštěvu těhotenské poradny, pokud jste tedy ještě nebyla na prohlídce u svého gynekologa, zajděte k němu nyní. Ženy, které začaly navštěvovat těhotenskou poradnu již během prvního trimestru, mají klidnější průběh těhotenství a zdravější děti než ty, které tuto ranou péči neměly. Ať již na vás dohlíží v průběhu celého těhotenství kdokoli, je důležité, abyste souhlasila s jeho nebo její filozofií a metodami. Návštěvy poradny se až do sedmého měsíce (28 týdnů) obvykle plánují jednou za měsíc a pak až do porodu častěji. Většinou vás bude mezi 28. a 36. týdnem lékař kontrolovat každých 14 dnů a pak až do zhruba 40. týdne, tedy do narození dítěte, každý týden. Tyto kontroly vám dávají ideální možnost ke kladení otázek; neváhejte tedy a mluvte o všech svých obavách, ať už jsou velké nebo malé. Zapisujte si je v době mezi návštěvami, abyste na nic nezapomněla.

Kdy to oznámit. Je to předmět spousty diskusí: kdy byste měla o své úžasné novině říct zbytku světa? Některé páry to sdělí rodině a blízkým přátelům okamžitě. Jiné s tou novinou raději čekají až po skončení prvního trimestru, kdy již téměř nehrozí nebezpečí potratu. Některé ženy čekají na to, až jim začne být vidět bříško. Co se týče sdělení této události šéfovi, je to jen na vašem rozhodnutí. Pokud je vaše těhotenství rizikové (nebo když zůstáváte kvůli ranní nevolnosti jako uvázaná na toaletě), budete možná tuto informaci muset sdělit spíš dříve než později, abyste mohla svůj stav se zaměstnavatelem probrat. Jste vyčerpaná? “V rané fázi těhotenství se jedná o běžný příznak,” říká Dr. Elaine Zwellingová. “Vyvážená strava, dostatek spánku a cvičení mohou únavě účinně předcházet.”

Přečtěte si také:

  • PŘEHLÍDKA SPORTOVNÍHO OBLEČENÍ (nejen) PRO MAMINKYPŘEHLÍDKA SPORTOVNÍHO OBLEČENÍ (nejen) PRO MAMINKY S NÁZVEM ODSKOČIT SI OD KOČÁRKU JE ZKRÁTKA OBČAS FAJN... • V neděli 9. 6. 2013 od 15h • V pražské Stromovce u restaurace Šlechtovka • JSME NADŠENÉ, neboť budeme mít tu čest […]
  • OpruzeninyOpruzeniny S opruzeninami se u miminka nejčastěji setkáme  v období, kdy ještě  nosí pleny. Je to zcela normální jev,  protože vlhko, teplo a přítomnost moči a stolice vytváří pro ně ideální […]
  • Jógové hračky od narozeníJógové hračky od narození K motivaci ke cvičení slouží i nové jógové hračky, které vyrábí firma Noe v České republice. Hračky jsou atestováné pro děti 0+. Zacvičily si s dětmi i v motivačním videu Dětská jóga […]
  • JaroslavJaroslav Svátek: 27.duben Domácí podoby: Jára, Jarda, Jarka, Jarek, Jarouš, Slávek Původ: slovanský Význam: slavící jaro Líbí se Vám toto jméno?
  • KarmelaKarmela Svátek: 16.červenec Domácí podoby: Kara, Karma, Karmelka, Karmuška, Karmel Původ: hebrejský Význam: zahrada, vinohrad Líbí se Vám toto jméno?
  • Rovnoměrnost a rytmus práceRovnoměrnost a rytmus práce Člověk se může unavit nejen rychlou chůzí, ale i pomalým pohybem, například když se přizpůsobuje na procházce pomalému kroku starého člověka. Různí lidé mají svůj osobitý, odlišný rytmus […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.