diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Těhotenský kalendář 10. týden

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Vaše miminko

Čas na poslech. Vývoj paží a nohou byl velkou novinkou minulého týdne. Koncem tohoto týdne se dokončí vývoj vnějších uší. V tuto chvíli jsou umístěné ve spodní části hlavy, jak se však bude hlava zvětšovat, přesunou se na své správné místo po obou stranách hlavy. Také se již brzy stane váš hlas pro vaše maličké nejoblíbenějším zvukem.

Výprava za zrakem. Oči vašeho maličkého se také vyvíjejí. Již existuje základní zraková struktura a oči začínají překrývat oční víčka. Oči se stále ještě nacházejí po stranách hlavy.

Celý zub. Mléčné zoubky se vašemu miminku prořežou dásněmi až několik měsíců po jeho narození, droboučký základ těchto malých nástrojů pro mělnění stravy se však již začíná tvořit. Při narození bude mít vaše maličké založeno na 20 mléčných zubů, které budou čekat na prořezání v průběhu několika prvních let života, a pod dásněmi se mu také budou vyvíjet trvalé (druhé) zuby.

Jak rostu. Díky částečně se rozvíjejícím kostem a prodlužujícím se končetinám nyní plod váží zhruba 2,5 gramu a od hlavy ke své spodní části (k zadečku) měří mezi 2 a 3 centimetry.

Hlava jako první. Mladý plod má velkou hlavu a oči, jelikož se tyto soustavy vyvíjí nejdříve. Mozek, páteř s míchou a nervy se začínají tvořit v časné fázi vývoje i přes to, že vývoj nervového systému jako celku pokračuje po narození.

Vaše těhotenství

Skončete se svou závislostí na kofeinu. Když jste unavená, je lákavé dát si další šálek kávy. I když vědecké průzkumy ukazují, že umírněné pití kávy není pro plod škodlivé, mnoho odborníků doporučuje konzumaci kofeinu omezit nebo jej z jídelníčku zcela vyřadit. Určitě neexistuje žádný pádný argument, proč pokračovat v konzumaci kofeinu. Kofein nemá žádnou výživovou hodnotu a může u vás (případně i u vašeho miminka) vyvolat nervozitu. Kofein má diuretické účinky (diuretika jsou látky, které vás nutí močit), takže přispívá k dehydrataci. Pokud se neobejdete bez svého každodenního šálku latte nebo ledové kávy, dejte si pozor, abyste kompenzovala ztrátu tekutin vypitím většího množství vody.

Informace o oběhu krve. Od zhruba této chvíle začíná vaše srdce vhánět do žil více krve. Ve skutečnosti bude vaše tělo do 32. týdne těhotenství obsahovat o 40 až 50 procent více krve než před otěhotněním. Jak správně předpokládáte, je zvětšený objem krve nezbytný pro zásobení dělohy a placenty dostatečným množstvím krve. Když mluvíme o krevním oběhu, pak opatření pro jeho zlepšení, která nyní přijmete, vám v pozdějších fázích těhotenství pomohou předcházet vzniku křečových žil. Každodenní procházky, ležení na levém boku, zvedání nohou (s podepřenými koleny), sezení bez překřížených nohou – to vše vám může pomoci předcházet zpomalení cirkulace.

Doporučení odborníků. “Pokud jste v dětství prodělala neštovice, předáte své ochranné protilátky miminku v době, kdy je ještě v děloze,” uvádí Dr. Suzanne Dixonová. Pokud patříte k tomuto případu, nemusíte se většinou obávat, když se s chorobou během těhotenství setkáte. “Existují však situace, ve kterých je třeba přijmout speciální opatření – například pokud jste jako dítě neštovice neprodělala.” Během několika následujících týdnů asi projdete lékařským vyšetřením, pravděpodobně během své první návštěvy nemocnice.

Přečtěte si také:

  • Těhotenský kalendář 16. týden Těhotenský kalendář 16. týden Vaše miminko Vzpřímený sed. Středem našeho zájmu byl vzhled chmýří na těle a případně také vlásků minulý týden. Tento týden pracuje vaše maličké díky silnějším svalům na zvedání […]
  • Práce z pohodlí domovaPráce z pohodlí domova Pracovat doma bez rušícího šumu kanceláře a telefonátů kolegů v době, kdy se mi to hodí, a tempem, které mi nejlépe vyhovuje. Pro někoho ideál, pro druhého samotka za trest. Práce doma […]
  • Parníkem do ZOO a zpětParníkem do ZOO a zpět Přemýšlíte, jak dětem zpestřit letní dny? Netradiční výpravu do pražské zoo můžete podniknout na palubě parníku a nemusíte se bát, že přitom zruinujete domácí rozpočet. Děti do 3 let si […]
  • HomerHomer Svátek: 22.listopad Domácí podoby: Homek, Homérek Původ: řecký Význam: rukojmí, slepec (běžné v USA) Líbí se Vám toto jméno?
  • Test pohlaví dítěte – Best Baby Gender TestTest pohlaví dítěte – Best Baby Gender Test Sada testu k domácímu užití. Bez předpisu, bez návštěvy lékaře, v pohodlí domova se svým partnerem zjistíte, zda čekáte holčičku nebo chlapečka. Popis: Chcete znát pohlaví vašeho […]
  • Takhle jedou páni – trénink rovnováhyTakhle jedou páni – trénink rovnováhy Pro trénink rovnováhy je také vhodná jízda na koni. Nadšené výskání dítěte vyvolává další a další pokusy o hru. Dítě sedí při této hře na vašich kolenou a vy ho pevně držíte za předloktí. […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.