diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Těhotenský kalendář 40. týden

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Vaše miminko

Podívejte se, co se ve vývoji vašeho miminka staloběhem minulého týdne.
Vlastní názor. “Možná je už pro můj velkolepý příchod čas … ale možná také ještě není!” My dospělí se velice rádi řídíme harmonogramem, ale to neplatí pro miminka. Vy možná čekáte příchod nového člena rodiny tento týden, nebuďte však zklamaná, pokud se vaše maličké rozhodne počkat ještě v teplíčku a bezpečí vašeho bříška několik dnů nebo (skoro se to bojím říct) týdnů. Pokud si miminko dává na čas, brzy – 10 až 14 dnů po plánovaném termínu porodu – s vámi projedná lékař nebo porodní asistentka možnosti umělého vyvolání porodu. Pokud budete chtít počkat na přirozený začátek porodu, pravděpodobně bude třeba provést nějaké další testy, které ověří, zda se miminku daří dobře.

Přeplněná čtvrť. Vaše miminko už je ve vaší děloze hodně stěsnané. Už nemá mnoho možností – je tu už opravdu hodně přeplněno. Dokonce i po narození zůstane jeho tělíčko po dobu několika týdnů svinuté do fetální pozice. Děťátko je už zvyklé držet nožičky a ručičky v pohodlně skrčené poloze.

Buclatý andělíček. Vaše maličké už nejspíš dosáhlo své porodní váhy a míry – v průměru váží novorozenec 3,5 kg a měří přibližně 50 cm (Chlapečci bývají o trochu větší než děvčátka). Jelikož si miminko vytvářelo v průběhu několika předchozích měsíců tukové zásoby, tvoří nyní 15% jeho tělesné hmotnosti tuk, který mu pomůže udržet si ve vnějším světě tělesnou teplotu.

Ostatní části jeho tělíčka – orgány a tělesné systémy – jsou také připravené na život mimo dělohu. V játrech má děťátko zásobu škrobu, která se po narození přemění v glukózu, a je také vybaveno nadbytečnou vodou. Je stejně jako velbloud dobře zásobené, aby mohlo projít porodem a po něm následujícím dnem, během kterého se vám vytvoří mateřské mléko.

Vaše těhotenství

Změny plné zázraků. Jak se blížíte konci těhotenství, chvilku se zastavte a přemýšlet nad neuvěřitelnou proměnou, kterou prošlo vaše tělo během posledních devíti měsíců. Vaše děloha je již tisíckrát větší než ve chvíli, kdy jste otěhotněla! A vaše prsa jsou nyní dvojnásobně až trojnásobně větší než před otěhotněním – připravují se na kojení. Každé ňadro přibralo asi půl kilogramu.

Rozmazlování na poslední chvíli. Pokud se do 40. týdne nerozběhne porod, nemusíte se strachovat. I když se vaše těhotenství protáhne, až do chvíle, kdy vstoupíte do 42. týdne nepřenášíte. Ačkoli už asi toužíte své děťátko přivítat, snažte se odpočívat a vnímejte tyto poslední dny jako příležitost udělat si čas sama na sebe. Podívejte se na film nebo si přečtěte knížku. Jakmile se vám miminko narodí, budete mít 24hodinovou pohotovost a na čas pro sebe si budete muset asi dlouho počkat.

Doporučení odborníků. Během těchto posledních dnů byste měla vyprat všechny nové oblečky pro miminko, které jste dostala nebo zakoupila. “Některé věci se chemicky ošetřují, aby se tak lépe zachovala jejich struktura a barva. Pokud se tyto chemické látky z prádla nevyperou, mohou dráždit citlivou pokožku novorozeného miminka. Oblečení miminka perte v kvalitním jemném pracím prostředku bez biologických přísad,” vysvětluje zdravotní sestra Linda Jonides.

Přečtěte si také:

  • Jak se dítě ukládá?Jak se dítě ukládá? Dítě se uloží na rovné prostěradlo. Pod hlavičku nedáváme polštářek. Dítě nevyžaduje totéž jako dospělý, dítěti se nejlépe leží na rovném. Vídáme i starší děti že ve spánku sklouznou pod […]
  • VelikonoceVelikonoce Jak dlouho a proč se vlastně slaví Velikonoce? Jaké církevní zvyky a zvyklosti jsou s nimi spojeny? Jak našim předkům běžel čas od masopustu až k Božímu hodu velikonočnímu a především k […]
  • Kyselina listováKyselina listová Kyselina listová je jedním z vitamínů skupiny B. V lidském těle je nezbytná především pro tvorbu nových buněk- je obsažena především v listové zelenině (špenát, brokolice, růžičková […]
  • BibianaBibiana Svátek: 2.prosinec Domácí podoby: Bibi, Bianka, Bibinka, Bibianka Původ: latinský Význam: plná života, čistá Líbí se Vám toto jméno?
  • Budeme mít děťátkoBudeme mít děťátko Jste těhotná žena, rodička či matka malého dítěte? Tak tato kniha je určena právě vám. Přináší odpovědi na otázky ohledně tělesných i psychických změn v průběhu těhotenství, radí, jak […]
  • Jaké pocity vnímá Vaše miminko v bříšku 4.částJaké pocity vnímá Vaše miminko v bříšku 4.část Dítě už dávo před jeho narozením rozeznává zvuky a hlasy. Bezpečně pozná maminku, tatínka nebo i sourozence. Tohoto se využívá v nemocnicích, kde se pouští nedonošeným miminkům pro pocit […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.