Posted on

Těhotenství a porod jsou nejčastější příčinou
vzniku hemoroidů u žen

Těhotenství a porod představují pro organismus značnou zátěž. Právě v tomto období se u žen nejčastěji poprvé objeví občasné krvácení, podráždění, svědění a bolestivost v oblasti konečníku, pálení po stolici nebo pocit vlhkosti a neúplného vyprázdnění – neklamné příznaky hemoroidálního onemocnění.

„Hemoroidy patří mezi velmi časté stesky těhotných žen,“ potvrzuje gynekoložka MUDr. Eva Raušová a vysvětluje příčiny: „Vzhledem k postupně zvyšujícímu se tlaku v dutině břišní, který je způsobený rostoucí dělohou, začínají hemoroidy těhotné ženy trápit nejčastěji na konci druhého a začátku třetího trimestru. Po porodu, zejména spontánním, dochází velmi často ještě ke zhoršení (způsobeném tlačením do konečníku). Proto doporučuji, má-li žena zkušenosti s hemoroidy již před těhotenstvím, tuto skutečnost nepodceňovat a samotnému konečníku věnovat zvýšenou pozornost – zvýšená hygiena, otírání vlhkými ubrousky po stolici, při náznaku zhoršujících se obtíží pak použít lokální i celkovou léčbu, která tlumí zánět a posiluje pevnost cévní stěny. Bohužel velmi často se hemoroidy stávají chronickou záležitostí, která ženy provází poté již celý život, jak v klidové formě, tak i v akutní podobě.“

MUDr. Eva Raušová zdůrazňuje, že během těhotenství kauzální léčba hemoroidů neexistuje, v úvahu přichází pouze snaha o zmírnění symptomů – bolesti, krvácení a další nepříjemné projevy. V prvním a druhém stadiu, kdy hemoroidy krvácejí jen občas a nejsou trvale vysunuty ven z konečníku, přináší částečnou úlevu otření anální krajiny vlhčenými ubrousky s výtažky z heřmánku a aloe, omývání vlažnou vodou nebo sedací koupel v odvaru z dubové kůry. Podstatně efektivnějším řešením jsou pak přípravky obsahující bioflavonoidy z citrusů, které pomáhají udržovat zdravou cirkulaci krve v žilách, podporují pevnost cév a omezují jejich otok. Pokud jsou kombinovány s lokálně působícími gely s extrakty z protizánětlivě účinkujících léčivých rostlin, je pomoc ještě intenzivnější. Příkladem komplexní péče na přírodní bázi, zahrnující tablety a gel, je Hespidin®.

Doplněk stravy Hespidin® tablety obsahuje speciální kombinaci tří velmi účinných, vědecky ověřených látek s příznivými účinky při výskytu hemoroidů: Diosmin a hesperidin, již zmíněné blahodárné bioflavonoidy vyskytující se v citrusových plodech, a aescin (extrakt z jírovce), který pomáhá udržovat zdravý oběh krve v žilách a navíc má antioxidační účinky. Doporučené dávkování je 1 tableta denně. Přípravek nesmí být podáván ženám v prvním trimestru těhotenství, při kojení a nemocným s těžkým selháním ledvin a s tromboembolickou chorobou. Výrobek není určen dětem.

Hespidin® gel okamžitě po aplikaci (minimálně 2-3 krát denně) zmírňuje nepříjemné pocity v oblasti konečníku, pohodlně a rychle se vstřebává. Obsahuje dubovou kůru, allantoin a hřebíčkový olej. Dubová kůra je po staletí známá a užívaná jako silný astringent (stahující látka). Allantoin je aktivní látka získávaná z kostivalu lékařského, která pomáhá hojení kůže, zklidňuje a funguje jako antioxidační ochrana proti vlivu volných radikálů, které negativně působí na pokožku. Hřebíčkový olej má silné antibakteriální, antiseptické účinky, je lokálním anestetikem, takže snižuje citlivost a zamezuje nepříjemným pocitům v postižené oblasti. Gel příjemně voní po hřebíčku a nezanechává pocit lepkavosti.
Doporučená cena na lékárně: 30 tablet 195 Kč, gel (75 ml) 109 Kč.

5 Replies to “Těhotenství a porod – příčiny vzniku hemoroidů”

  1. Ahoj, mě taky v těhotenství hodně trápily hemeroidy, styděla jsem se zajít k lékaři, tak jsem dala na rady v komentářích a vyzkoušela jsem Anurex a musím říct, že působí opravdu výborně. Teď už se můžu naplno věnovat Kubíčkovi! 🙂

  2. Ahoj, mě hemeroidy trápily v těhotenství. Místo toho abych si to nejkrásnější období života užívala, trpěla jsem. Můj gynekolog mi doporučil ten anurex, je vhodný i pro těhotné ženy. Byla jsem překvapena jeho rychlým účinkem, během 2-3 týdnů mě vyléčil. Teď už mám 3 měsíce po porodu, malý Kryštůfek je zcela zdráv a po hemoroidu ani památky. 🙂

  3. Já jsem vyzkoušela snad všechno. Masti, čípky, tabletky, ale nic moc. Pomáhaly mi docela koupele z dubové kůry, vždycky ulevily od bolesti. Největší efekt měl anurax, objednala jsem ho na internetu. Má rychlý účinek, do týdne jsem měla po problému.

Leave a Reply