Posted on

Těhotenství s sebou přináší pro většinu žen řadu psychických změn a potíží. Zaměstnání a práce mohou ženě pomoci toto období zdárně překlenout nebo naopak ještě více zkomplikovat. Zvýšená únavnost a ranní nevolnosti, zejména v počátcích těhotenství, mohou zhoršovat situaci zaměstnané ženy. Obdobně je tomu s ubýváním pohyblivosti v pokročilejším těhotenství a s poklesem soustředěnosti nebo dokonce s usínáním.

Pocit vyčerpanosti a stresu může přinášet cestování do práce a z práce, zvláště městskou hromadnou dopravou. Není však vhodné vytvářet jednotné schéma, které by se týkalo zaměstnání všech těhotných. Rozhoduje individualita každé ženy. Jedna vyžaduje po svém lékaři vystavení pracovní neschopnosti v okamžiku zjištění svého těhotenství, jiná pracuje ještě těsně před porodem. V každém případě by se těhotné ženě mělo vyhovět. Záleží totiž  jen na jejím pocitovém uspokojení a druhu zaměstnání.

Několik obecných rad

Těhotná zaměstnaná žena by měla v přiměřené době, což většinou každá správně posoudí, svému nadřízenému nebo zaměstnavateli změnu svého stavu oznámit. To proto, aby zaměstnavatel mohl splnit platné předpisy o zaměstnávání těhotných žen a mohl zajistit náhradní pracovní sílu, až zaměstnankyně nastoupí mateřskou dovolenou. Na druhé straně se těhotná zaměstnaná žena má včas seznámit se všemi předpisy, které se týkají zákonem zaručených opatření k ochraně jejího zdraví a normálního vývoje těhotenství a se směrnicemi o sociálním zabezpečení žen v těhotenství a v mateřství.

Zpříjemnění pracovního  režimu

Žena se posadí s dolními končetinami umístěnými výše, kdykoliv je to možné. K podložení pro nohy je možno použít např. vysunuté zásuvky stolu. Během pracovní doby by si měla procvičit krční páteř, klouby ramen, pánve a nohou tak často, jak je to možné. Tyto cviky totiž uvolňují napětí a zlepšují krevní oběh. Kdykoliv se vyskytne potřeba shýbnout se, je vhodné využít podřepu a posilovat tak stehenní svaly. Těhotná žena by vždy měla mít s sebou výživné přesnídávky a pro případ nevolnosti zásobu celozrnných sušenek, které spolu se sklenicí nápoje zaženou nepříjemné pocity. Obtíže je třeba přijímat s nadhledem, a jakmile se dostaví pocit únavy, je potřeba neváhat s odpočinkem.

Pracovní oděv těhotné se musí podřídit pracovišti a vykonávané práci

Většinou je možné použít varianty normálního oblečení. Pokud je na pracovišti nutný společenský oděv, je zapotřebí pořídit si dražší těhotenské šaty, sako prodloužené délky, šaty se sníženým pasem, sukně a halenky. Nesmí se zapomenout na obuv na nízkém podpatku, případně s ortopedickou vložkou. Těhotná žena by neměla již vykonávat zaměstnání po 32. týdnu těhotenství, ale záleží vždy na druhu profese. V této době oběhový a dýchací systém ženy a některé další životně důležité orgány musí podávat nejvyšší výkon. Páteř, klouby a svaly jsou nejvíce zatíženy. Poslední dva měsíce jsou těhotenským obdobím, kdy by si žena měla odpočinout, kdykoliv pocítí únavu. Toto ale nemusí být vždy možné, právě když po tomto termínu setrvá v zaměstnání.

Zdroj

kniha – doc.Mudr.A.Pařízek,CSc, Kniha o těhotenství a dítěti – vydal Galén – rok 2009

 

Leave a Reply