Posted on

Těhotenství patří mezi nejkrásnější období v životě ženy. Musíme si ale uvědomit, aby mohlo miminko vzniknout, růst a vyvíjet se, vyžaduje to řadu změn fyzických i psychických. U některých žen jsou tyto změny výraznější u jiných nikoli. Mezi nejnápadnější změny na těle těhotné ženy patří zvětšující se prsy. Je to způsobeno tím, že se v nich ukládá další tuková tkáň a rozmnožuje se i tkáň mléčných žláz. Prsní bradavky se rovněž zvětšují a dostávají tmavší barvu. Již od prvních týdnu těhotenství z nich lze vytlačit čirou tekutinu, která v pokročilejším těhotenství dostává žlutavou barvu. Říká se ji „mlezivo“. U většiny žen se v těhotenství zvětšuje citlivost bradavek. Na kůži, zvláště ve střední čáře břicha v krajině pupku, se zvýšenou měrou ukládá kožní barvivo. Proto se tato místa zabarvují dohněda. Těhotné ženy bývají nerady, když toto zabarvení postihne i obličej, ale během šesti týdnů po porodu se toto zabarvení kůže samo ztratí. Ve druhé polovině těhotenství se někdy objevují na kůži drobné perleťové zabarvené proužky. Bývají zvláště na kůži břicha, stehen a prsů. Říká se jim „pajizévky“. Po porodu se zmenší, dostanou růžovou barvu okolní kůže a nebývají již nápadné. Také pihy, které se občas objevují na obličeji těhotných, se po porodu samy ztrácejí.

V pokročilém těhotenství vznikají u některých žen rozšířené žílky na lýtkách. Někdy se objevují i okolo konečníku. Vyvolává je jednak zvýšené množství krve, jež koluje v žílách těhotné ženy, jednak snížená pružnost žilních stěn. Účinným prostředkem proti tvoření rozšířených žil na nohou je poloha v leže, a to se zdviženýma nohama, pod něž si podložíme složenou přikrývku, nebo uložíme nohy na stoličku. Takovou polohu doporučujeme provádět každý večer alespoň 15 minut, v posledních měsících před porodem na dobu ještě delší. Při tvořících se hemeroidech doporučujeme zvýšenou péči o pravidelnou stolici.

Duševní změny
Těhotenství mívá na ženy pronikavý vliv v oblasti duševní. Většina žen se cítí vyrovnaná a šťastná. Nastávající maminky si uvědomují, že plní své nejkrásnější poslání. Připravují se na příchod dítěte, pokračovatele rodu, svou největší chloubu.

Zdroj: Trča S.: Budeme mít děťátko, Grada, Praha 2009

Foto: www.freepik.com

 

Leave a Reply