Posted on

Pozice, kdy dítě položíme na své předloktí obličejem dolů, jako když tygr leží na větvi stromu, je výbornou polohou nejen k nesení dítěte v náruči na jedné ruce, ale i k polohování dítěte, masírování bříška, ke cvičení na posilování zádových svalů, k podpoře rozumového vývoje (dítě dobře sleduje okolí), k umývání zadečku i k odříhnutí.

Do polohy tygříka dítě nejlépe pokládáme z výchozí polohy „vyvýšeného klubíčka“, kdy je hlavička stulená pod levou klíční kostí matky a její pravá ruka plošně podkládá zadeček.

1. Z vyvýšeného klubíčka do pozice tygříka přehmátneme tak, že pravou rukou pevně zachytíme zadeček, levé předloktí uvolníme z objímání dítěte.

2, 3. Rukou proklouzneme mezi levou ručkou a hlavičkou šikmo přes tělíčko a uchopíme pravé stehno dítěte.

4. Poté se předkloníme a váhu dítěte přeneseme zcela na levé předloktí. Pravou ruku můžeme vsunout mezi dolní končetiny až po hrudníček dítěte, nadzvednout je a levou ruku pod dítě lépe srovnat. Konečná poloha vypadá tak, že hrudníček dítěte spočívá na našem levém předloktí a pravé stehno dítěte přitahujeme pod bříško. Pravou rukou upravíme levé stehno dítěte tak, aby bylo pod bříškem rovnoběžně s pravým.

Dítě v náruči neleží vodorovně, ale zadečkem níže, než je hlavička. Při správně provedeném úchopu by nemělo dojít k zaklonění hlavy. Tato poloha je velmi pohodlná pro rodiče i dítě, kterému je navíc nesmírně prospěšná. Ani při úbytku sil rodiče nebo dítěte nedochází k závažnějším chybám.

Zdroj: www.cumel.cz (kočárky, kojenecké potřeby, zavinovačky, …)

One Reply to “Tygřík”

Leave a Reply