Posted on

Držíte poprvé v náručí novorozené miminko a nahmatali jste mu na hlavičce měkké místečko, pod kterým cítíte pulz? Opatrně, nikdy na něj netlačte, mohli byste miminku ublížit. Toto zranitelné místo na hlavě se nazývá fontanela.
Fontanely jsou vazivové destičky mezi lebečními kostmi, které umožňují další růst hlavičky po porodu a zvětšování objemu mozku. Lze je nahmatat mezi lebečními kostmi novorozenců, kojenců a malých batolat. Jsou hodně důležité, protože umožňují pohyblivost příslušných kostí a změnu tvaru hlavičky během porodu.

Fontanel je více druhů
Velká fontanela je největší, má tvar kosočtverce a nachází se mezi čelní kostí a oběma temenními kostmi. Při pravidelném pediatrickém vyšetření kojence se sleduje velikost, pružnost a poloha vzhledem k okolí. Velká fontanela se postupně zmenšuje a uzavírá kolem 13. měsíce, v některých případech i později, a to kolem 1,5 až 2 roků.

Při nedostatečné hydrataci, při průjmu, zvracení nebo nedostatečném příjmu tekutiny je velká fontanela propadlá a na hlavičce můžete nahmatat propadlinku. Naopak při zvýšeném tlaku v hlavičce – při infekci CNS (meningitida, krvácení, zánět mozkových blan atd.) je fontanela napjatá, vystupuje nad okolí, je tužší a často pulzuje.

Fontanela se kontroluje v poradně pokaždé a její prohlídka patří mezi základní vyšetření. Může pomoci při stanovení příčin obtíží u dítěte.

Malá fontanela nachází se mezi zadní částí temenních kostí a kostí týlní. Má tvar trojúhelníku. V čase porodu je již často nehmatná a definitivně se uzavírá do šestého měsíce života dítěte.

Ostatní fontanely: fonciculus mastoideus se nachází mezi temenní, týlní a spánkovou kostí, fonticulussphenoidalis mezi čelní, spánkovou, klínovou a temenní kostí. Běžně se nevyšetřují a nenahmatávají. Uzavírají se až kolem třetího roku věku.

Fontanela nevyžaduje žádnou speciální péči. Neměla by se ale zbytečně mačkat. Hlavičku klidně můžete česat i hladit. Děťátku tím nijak neublížíte.

Pokud se fontanela neuzavře do dvacátého měsíce, je vhodné provést kontrolní vyšetření, zda je vše v pořádku. Do grafu se zanesou hodnoty obvodu hlavičky od porodu až do aktuálního období a sledují se případné odchylky růstu. Provádí se také ultrazvukové vyšetření, zhodnotí se kostní věk na základě rentgenu. Většinou však stačí pečlivá kontrola pediatra a pravidelné měření hlavičky a rozměrů velké fontanely.

Autor: Milena Mocková

Zdroj: http://novorozenec.zdrave.cz/fontanela/

Leave a Reply