Posted on

Dokážete si představit, že z buňky, která skoro není ani okem vidět vyroste malý človíček? Jen si to představte, že jste kdysi byli taky vajíčkem, které se krásně vejde do dlaně a za chvíli z takového vajíčka jste vy vyrostli!

Miminko roste v děloze, která je obklopena plodovou vodou a chrání tělo matky. Malinké vajíčko se vyvine asi za 270 dnů ve zralý plod, který se už chystá na svět. Vaše očekávané zlato se zatím noří do děložní sliznice a postupně se začíná vyvíjet. Je vyživováno placentou a placentu spojuje k plodu pupečník, dlouhý 60 cm. Do placenty se pak dostávají z matky protilátky, kyslík a živiny, ze kterých miminko papá. Za osm týdnů po otěhotnění se z vajíčka už vyvine plod, který má zřetelně lidskou podobu a pak se už jen dolaďuje.

V prvních dvaceti dnech je vidět oblast srdce, pupen hlavy a zárodečný stvol. Za čtyři týdny těhotenství můžeme spatřit vyvíjící se očičko nebo vyvíjící se ručičku. Za 8 týdnů těhotenství je viditelné ouško, očičko je vidět zalepené a už je dobře vyvinutá nožička. V osmi týdnech se už vajíčko mění v zárodečný terčík, ze kterého vzniká hodně záhybů jako základ pro tvarování končetin a hlavičky. Začíná se zachvívat tenký pruh buňky v hrudníku, za chvíli bude miminku bít srdíčko.

Ve 12 týdnech už má miminko vytvořený obličej, zachytíme pohyb paže a spatříme i pupeční šnůru. V tomto týdnu plod měří asi 6 cm- od hlavy k zadečku a je dost velký na to, aby začal roztahovat dělohu. To začne hýbat ručičkama a nožičkama a dostává tak chuť do života.

Svého gynekologa můžete požádat o ultrazvuk už od té doby, kdy je vaše miminko ještě vajíčkem. A přibližně od 14. týdne  do 23. týdne si za příplatek někde v ordinacích můžete zažádat o 3D ultrazvuk, který zaznamená pohyby miminka. Neopakovatelným zážitkem pro vás může být, jak si miminko ve vašem bříšku cucá paleček, otáčí se za hlasem a usmívá se. Na památku dostanete cédéčko a fotečku.

Zdroj:  Encyklopedie Člověk, Robert Winston

Leave a Reply