diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Všichni jsme se vylíhli z vajíčka

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Dokážete si představit, že z buňky, která skoro není ani okem vidět vyroste malý človíček? Jen si to představte, že jste kdysi byli taky vajíčkem, které se krásně vejde do dlaně a za chvíli z takového vajíčka jste vy vyrostli!

Miminko roste v děloze, která je obklopena plodovou vodou a chrání tělo matky. Malinké vajíčko se vyvine asi za 270 dnů ve zralý plod, který se už chystá na svět. Vaše očekávané zlato se zatím noří do děložní sliznice a postupně se začíná vyvíjet. Je vyživováno placentou a placentu spojuje k plodu pupečník, dlouhý 60 cm. Do placenty se pak dostávají z matky protilátky, kyslík a živiny, ze kterých miminko papá. Za osm týdnů po otěhotnění se z vajíčka už vyvine plod, který má zřetelně lidskou podobu a pak se už jen dolaďuje.

V prvních dvaceti dnech je vidět oblast srdce, pupen hlavy a zárodečný stvol. Za čtyři týdny těhotenství můžeme spatřit vyvíjící se očičko nebo vyvíjící se ručičku. Za 8 týdnů těhotenství je viditelné ouško, očičko je vidět zalepené a už je dobře vyvinutá nožička. V osmi týdnech se už vajíčko mění v zárodečný terčík, ze kterého vzniká hodně záhybů jako základ pro tvarování končetin a hlavičky. Začíná se zachvívat tenký pruh buňky v hrudníku, za chvíli bude miminku bít srdíčko.

Ve 12 týdnech už má miminko vytvořený obličej, zachytíme pohyb paže a spatříme i pupeční šnůru. V tomto týdnu plod měří asi 6 cm- od hlavy k zadečku a je dost velký na to, aby začal roztahovat dělohu. To začne hýbat ručičkama a nožičkama a dostává tak chuť do života.

Svého gynekologa můžete požádat o ultrazvuk už od té doby, kdy je vaše miminko ještě vajíčkem. A přibližně od 14. týdne  do 23. týdne si za příplatek někde v ordinacích můžete zažádat o 3D ultrazvuk, který zaznamená pohyby miminka. Neopakovatelným zážitkem pro vás může být, jak si miminko ve vašem bříšku cucá paleček, otáčí se za hlasem a usmívá se. Na památku dostanete cédéčko a fotečku.

Zdroj:  Encyklopedie Člověk, Robert Winston

Přečtěte si také:

  • Imunitní systém kojencůImunitní systém kojenců Kojenecké období je přirozeným přechodem z novorozeneckého období do dalších stadií. Kojenecké období je významně delší, než novorozenecké, a v průběhu kojeneckého období dítě velmi […]
  • DalimilDalimil Svátek: 5.ledna Domácí podoby: Dali, Dalek, Dalík, Míla Původ: slovanský Význam: znamená „stále milý“ Líbí se Vám toto jméno?
  • Porod doma? Porod doma? Myslím, že je to poslední dobou velice diskutované téma, zda ano, či ne. Dle své vlastní zkušenoti se jednoznačně přikláním k NE! Nikdy nevíte, jaké komplikace přijdou a co budete […]
  • Amálie, AmélieAmálie, Amélie Svátek: 24.listopad Domácí podoby: Amálka, Mála, Málinka, Málka, Malčinka Původ: germánský Význam: pracovitá Líbí se Vám toto jméno?
  • Historie české perinatologieHistorie české perinatologie Publikace vypovídá o vzniku a vývoji jednoho z oborů medicíny, ve kterém dosáhlo české zdravotnictví pozoruhodných výsledků srovnatelných s úspěchy v této oblasti s nejvyspělejšími zeměmi. […]
  • Cvičení na břišní lisCvičení na břišní lis Břišní lis cvičíme jen do konce sedmého měsíce, aby se zbytečně neprotahovaly přímé břišní svaly. V lehu na zádech: Zdvihněte jednu nohu skrčenou v koleně, zvednutou napněte. Totéž s […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.