Posted on

Když se miminko narodí, tak jenom leží. Postupně začne otevírat očička, hýbat nožičkama, ručičkama a pomalu vnímat své okolí.  Za chvíli  se začíná otáčet za zvukem, zvedat hlavičku, plazit se, lézt…. Psychomotorický vývoj má určité fáze, kdy by mělo v daném měsíci některé z prvků hrubé motoriky miminko zvládnout, ale každé miminko je jiné a některé může mít odlišné tempo vývoje. Proto se striktně nedržte vyčtených tabulek, co musí v onom měsíci umět. Pokud něco zvládne o nějaký ten týden později, nic se neděje. Ke všem prvkům hrubé motoriky by mělo dospět samo, maminka by neměla být netrpělivá a nutit své dítě do lezení, sezení nebo prvním krůčkům. Přehnaná péče může utlumit vlastní aktivitu dítěte, popřípadě při násilném nucení můžou rodiče způsobit dítěti například špatné držení těla, vadu páteře v pozdějším, předškolním věku.

Jak probíhá vývojové fáze? Nejdříve se miminko obrací na záda a ze zad na bříško. V tomto případě by to maminka měla dělat, často obracet miminko na bříško, aby se páteř vyrovnala. Postupně se děťátko vzepře  na napjatých pažích, pak pomalu dokáže vztyčit hlavičku a déle ji držet a později otáčet na obě strany.

Pak se plazí, ze začátku couvá, pozadu jako rak, přitom se opírá o lokty a poté už leze, přitom se opírá o dlaně s nataženými prstíky. Někdy lezení přeskočí a začne rovnou chodit, ale pro páteř a klouby je mnohem lepší, když fázi lezení nepřeskočí. Pro správný vývoj klenby by se neměly dávat při lezení bačkůrky, to platí i chůzi – dokud dítě nechodí, nemělo by mít boty. Pouze z pozice při lezení by se mělo samo od sebe jednoho dne sednout! Ten zlom nastává přibližně okolo 9. měsíce.  Na sezení je nejlepší ze začátku používat polohovací lehátko, které tak nezatěžuje páteř. Rozhodně bychom se měli vyvarovat dlouhodobému sezení na klíně. Pak se jednoho dne postaví a za nějaký ten měsíc – okolo roku, ale může to být i v 14 měsících až 18 měsíci začne chodit.

A jakmile začne lézt, tak už pro vás nastává ta opravdová práce na mateřské! Dosud to byla pohodička a od této chvíle už nesmí dítě samo být, pokud nechcete mít třeba zdemolovaný byt!

Leave a Reply