Posted on

Když se narodí dítě, bývá to oslavováno jako velká událost. Na jinou, která příchod nového života na svět doprovází, se často zapomíná, a to i přesto, že je neméně jedinečná a důležitá. Mám na mysli zrození matky. Kdy se žena stane matkou? Fakticky se žena stává matkou v okamžiku porodu svého prvního dítěte. Její mateřství se ale utváří již dávno předtím. Vyrůstá z mnoha faktorů, z nichž nejdůležitější jsou osobní (genetické) dispozice, vliv vlastní matky a rodiny, z níž žena pochází, těhotenství a porod, vliv společnosti, ve které žena žije. Nejde o to, být dokonalou matkou. Pro vývoj mateřství hraje nesmírně důležitou roli též prostředí, ve kterém žena žije. Mnohé ženy podléhají tlaku perfekcionismu. Chtějí zvládat všechny své role maximálně dobře a efektivně, což není možné. Pokud nemají muže, který by s nimi férově sdílel péči o rodinu a domácnost, upadnou do stavu přepracování, který může vést až k totálnímu vyčerpání či dokonce ke zhroucení.

Několik doporučení na závěr. Neupínejte se k představám o mateřství získaným z knih nebo dívčích snů. Připusťte, že být matkou je náročný úkol. Někdo jej zvládá s lehkostí, jindy je potřeba většího soustředění. Důvěřujte svým instinktům. Nejde o to být perfektní, nýbrž dopřát dítěti jistotu své blízkosti a lásky. Máte-li negativní pocity, neduste je v sobě. Pokud si dlouhodobě nevíte rady, vyhledejte pomoc. Promluvte si manželem či s přítelkyní. Nepomůže-li to, vyhledejte pomoc psychoterapeuta. Vyčerpaná, depresivní matka nemůže být zdravým sloupem spokojené rodiny.

 

 

One Reply to “Žena se mění v matku”

  1. Líbí se mi Váš článek, neboť dává možnost zamyslet se nad tímto tématem. V květnu budu také matkou svého prvního dítěte. Vůbec nevím, jak se na tuto roli připravit. Určitou představu mám, chci svému dítěti číst pohádky na dobrou noc, rozvíjet jeho intelekt. Mám však obavy zda budu dobrou matkou, zda mé dítě mojí snahu ocení, zda nebudu příliš přísná nebo příliš liberální. Vůbec si tuto novou roli nedokážu představit a pořád se na ní necítím, i když mi je již 26 let.

Leave a Reply