Posted on

Každá žena by si měla uvědomit, že život dítěte začíná již dříve, než spatří světlo světa. Dítě vnímá už několik měsíců před porodem, ale jaké podněty je vůbec schopno zaregistrovat?

Dítě ještě před narozením má schopnost reagovat různým způsobem na různé podněty, preferuje ty, které jsou pro něj příjemné a žádoucí. Plod v děloze hledá polohu, která  mu nejvíce mu vyhovuje.

Známá je také skutečnost, že plod ve vaší děloze se dokáže naučit jednoduchým podnětům. Spánkový rytmus matky se obvykle přenáší i na nenarozené dítě. Například děti těch matek, které byly zvyklé vstávat brzy, opakovaly podobné chování i po svém narození a vstávaly také brzy. Děti, které vyvíjí větší pohybovou aktivitu už před narozením, obvykle projevují větší temperament i po porodu.

Ve třetím měsíci těhotenství pohybuje plod hlavičkou, rukama i tělíčkem. O měsíc později reaguje na dotek kdekoli na těle. Otevírá a zavírá ústa a pohybuje, střídavě mává horními a dolními končetinami.

V pátém měsíci těhotenství začíná nenarozené dítě vnímat zvukové podněty. V této době mu můžete začít pouštět hudbu, ale citlivé je především na tlukot vašeho srdce. V tomto období se také začínají projevovat individuální odlišnosti v temperamentu dětí a jejich pohybové aktivitě.

O měsíc později se nenarozené dítě pohybuje již velmi intenzivně, i když stále ještě nekoordinované. Plod už se v tomto období dokáže zcela prokazatelně učit a rozlišuje mezi známými a neznámými podněty.

Leave a Reply