Posted on

Psychická i životní kondice zásadním způsobem ovlivňuje průběh těhotenství,porodu a zdraví dítěte. Těhotenství by mělo být chtěné a dobře naplánované. Nastávající maminka by měla brát na těhotenství ohled, ale neschovávat se za něj.

Sport – Maminka by se měla vyhnout příliš velké fyzické námaze. Vhodné je plavání, procházky, těhotenský tělocvik. Sportovkyně by měli cvičit jen kondičně. A především vynechat sporty s rizikem pádu.

Odpočinek – odpočívejte kdykoliv je třeba. Důležitý je pravidelný spánek.

Strava – Zapomeňte na výmluvy, že jíte za dva. Nikdy se nepřejídejte. Neredukujte svou hmotnost, na to bude prostor po porodu. Upravte skladbu stravy, tak aby jídlo nedráždilo váš žaludek ani miminko. Užívejte hodně vitamínů a kyselinu listovou.  V potravě by měl být dostatek vápníku, bílkovin  a  železa. Nezapomínejte také na ovoce a zeleninu.

Hygiena – Nepoužívat parfémovaná a dráždivá mýdla a sprchové gely. Doporučují se masáže dolních končetin a jejich elevace tedy polohování. Nekřížit nohy. Užívat přípravky proti striím jsou-li potřeba. Nikdy neprovádět výplachy pochvy.

Oděv – Nenosit těsné kalhoty, podpadky a oděvy z umělých vláken. Podprsenka by měla být nejlépe bavlněná a bezešvá.

Cestování – Není nutné přestat jezdit autem. Vždy však je nutné být připoutaná, a to tak,že spodní pás je pod bříškem.Létání je povoleno jen do III. trimestru.

Kouření – Kouření je samozřejmě pro těhotenství špatné. Pokud se  rozhodněte pro těhotenství měla byste přestat s kouřením minimálně rok dopředu. Pokud je však maminka silná kuřačka není potřeba přestat kouřit úplně, ale snížit dávku na minimum. Nikotin totiž snižuje průtok krve dělohou a placentou a omezuje přísun kyslíku. Může tak hrozit častější potrat či předčasný porod, nebo také hypotrofie plodu.

Alkohol – Alkohol je naprosto nevhodný pro těhotenství. Zvyšuje riziko preeklampsie a předčasného porodu. Velice záleží na četnosti,druhu alkoholu a délce závislosti ( u závislých alkoholiček). Narozené miminko při závoslosti matky se rodí s Fetálním alkoholovým syndromem, který se projevuje u dítěte růstovou retardací, mikrocefalií, třesy, apnoe, zůženými očními štěrbinami, plačtivostí.

Drogy – Jsou stejné zlo jako alhokol, spadají sem všechny druhy drog včetně léků.  Oproti alkoholovému syndromu trpí narozené děti podobným syndromem NAS novorozenecký abstinenční syndrom, projevující se dráždivostí,pláčem,nespavostí,zvracením,řitší stoličkou,nadměrným sáním, zrychleným nebo naopak vymizelým dýcháním u novorozence.

Leave a Reply