Posted on

Homeopatická léčba (nejmenších) dětí je šetrná, bez vedlejších účinků a často levnější. To jsou tři pozitivní aspekty homeopatické léčby. Rodiče na ní oceňují i to, že jejím prostřednictvím mohou své děti léčit sami, ač nemají medicínské vzdělání. Kdo zákonitosti homeopatické léčby jednou vyzkouší a přijde jim na chuť, ten obvykle považuje tuto léčebnou metodu za jednu z nejúčinnějších. Dětem homeopatie svědčí, protože jejich imunitní systém je dosud velmi citlivý a reaguje rychleji než organizmus dospělých. I malé dávky léčivých podnětů,  právě takové homeopatika nabízejí. Stačí k tomu, aby tělo spustilo obrannou reakci. Když děti stonají, přejí si rodiče pro ně co možná nejšetrnější účinný lék. Též mají rádi, když tento lék mohou aplikovat sami. Je to dáno tím, že právě milující rodiče se do svých nemocných dětí umějí mimořádně vcítit.

Malá a velká varianta

“Malá” homeopatie naproti tomu slouží pro běžné každodenní obtíže či lehčí akutní onemocnění. Do jejích zákonitostí může proniknout i laik, za předpokladu, že má pozorovací talent a zájem o pacienta. Pro léčbu se v tomto případě nabízí asi patnáct různých prostředků.

 “Velká” nebo také konstituční homeopatie se hodí pro chronické zdravotní problémy, např. ekzémy. Její aplikace vyžaduje větší předchozí vyšetření včetně zkoumání pacientových osobnostních dispozic a celkové zdravotní anamnézy. Vhodný lék se vybírá až ze stovek možných preparátů, což dokáže jen zkušený homeopat.

Homeopatická lékárnička pro péči o miminka 

Měla by obsahovat následující homeopatika v podobě granulí v nízkém CH ředění:

Aconitum První lék po stresu, ať již z prochladnutí, úrazu či psychického traumatu.
Allium cepa Vodnaté rýmy s pálením očí a slzením, často alergického původu.
Arnica Nejlepší lék na rány, modřiny, podlitiny a pooperační stavy.
Belladonna Léčí záněty cihlově, rudě červeného vzhledu s horečkou a bolestí.
Borax První lék při aftech, skvělý hlavně u miminek, která nesnášejí cestu výtahem.
Calcarea carbonica Lék pro děti silné konstituce, pomalé, s pocením záhlaví při zánětech a průjmech.
Carbo vegetabilis Pomalé trávení u tříměsíčních kolik.
Chamomilla Při růstu prvých zoubků pro děti, které popadá “amok” a mají řídkou zelenou stolici.
Colocynthis Při křečovitých bolestech břicha, kolikách apod. Pozor na náhlou příhodu břišní.
Graphites Lék na jizvy, které ční nad kůží, na ekzémy s “medovými” strupy.
Hepar sulfuris Lék na hnisavé afekce, zanícené bulky u prstů i jinde.
Lycopodium Tříměsíční koliky u dětí s nafouklým bříškem a často i stařeckým výrazem.
Nux vomica Hltavé dítě, s větry často bez stolice. Obvykle i současně rýma s kýcháním.
Phosphorus Lék na novorozeneckou žloutenku, podporuje funkci jater.
Phytolacca Bolestivý růst zoubků, dítě tiskne dásně pevně k sobě.
Sambucus nigra Lék na počínající rýmu s otokem sliznic, bez sekrece.
Silicea Drobné hnisavé vyrážky, hůře průchodný slzný kanálek. (Nutno jít k očnímu lékaři! )

Poznámka:
Homeopatická lékárnička první pomoci může být i menší, obvykle si každá rodina postupně poskládá ty preparáty, které jsou pro její členy nejvhodnější a nejpoužívanější.

Homeopatická léčiva 

Mohou mít podobu globulí, granulí, tabletek, mastí, kapek i sirupů. Pro miminka se dobře hodí granule (či globule). Rozpouštíme 5-10 granulí v 1 dcl kojenecké vody a podáváme podle potřeby. U větších dětí, které už umějí sladké kuličky cucat, podáváme obvyklou cestou. Zpravidla 5 kuliček ráno a večer, ale i častěji. Při případných počátečních větších akutních obtížích lze lék podávat i po hodině (týká se většinou jen prvního dne nemoci).

Pracujeme s léky v ředění 5 CH (např. Chamomilla 5 CH, případně 9 CH (např. Nux vomica 9 CH). Pokud jsme vybrali správný lék, brzy na malém pacientovi pozorujeme zlepšení. Pokud se stav nelepší během dvou dnů, je třeba uvažovat o podání jiného léku. Výhodou homeopatik je i to, že je lze dobře kombinovat jak s klasickými léky, tak s prostředky domácí medicíny, protože jejich léčebné účinky se vzájemně podporují a doplňují.

Zdroj

Časopis – Rodiče (10/2010)

Pediatr a homeopat MUDr. Tomáš Karhan


Leave a Reply