diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Aktivace některých konfliktů v době těhotenství

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

V období těhotenství se u budoucí matky mohou aktivovat některé typické konflikty. Nejčastěji jsou to následující typy konfliktů.

Aktivace konfliktů identity matky

Často se stává, že je budoucí matka zaskočena svou graviditou, a to především z toho důvodu, že nepřijala naprosto svou ženskou a také mateřskou roli. Stává se to ženám, které si budují velmi svědomitě svou kariéru, na které jim v dobrém slova smyslu záleží, je pro ně velmi důležitá. Jestliže nejsou pro těhotenství připravené a rozhodnuté, je pro ně někdy velmi těžké bezvýhradně dítě přijmout. Některé ženy se vůbec – z různých důvodů – necítí být vhodné pro roli matky a nyní stojí před otázkou, zda dítě přijmou, nebo ne.

Určitě je toto složitá otázka. Řada žen opravdu mateřství nezvládá přijmout jako fakt, že už nikdy nebudou sami zodpovědné pouze za sebe, ale i za svoje dítě. Nebudou se moci svobodně rozhodovat a jednat jen za sebe. Vždy bude někdo, kdo je potřebuje, kdo je na nich závislý.

Existuje ale i skupina nastávajících maminek, které sice budují svoji kariéru, ale po prvotním šoku, zjištění, že jsou těhotné se jim změní priority a na mateřství se začnou neskutečně těšit. Práce a kariéra se v té chvíli stává druhořadou.

Aktivace konfliktu se svou vlastní matkou

Někdy se v těhotenství nečekaně vynořují různé problémy z dřívější doby, které se týkají vztahu mezi těhotnou a její matkou. Jsou to většinou různé křivdy, zklamání, nedořešené problémy, spory. V těhotenství je často nejvhodnější doba k jejich vyjasnění a usmíření se, matka těhotné si může vzpomenout na své těhotenství, kdy čekala svou dceru, vybaví si pocity štěstí, když ji poprvé držela v náručí, a je pak obvykle lépe připravena nebo psychicky naladěna na vyřešení daného konfliktu.

Jsou ale nastávající maminky, které si se svoji maminkou rozumí, ale postupem času, až se dítě narodí se vztahy změní z důvodu toho, že babička má tendenci pořád novopečenou maminku poučovat, „To já když jsem byla mladá, tak jsem.. Maminka se v té chvíli dostává do nepříjemné situace. Svou maminku má velice ráda, ale chce si vše dělat po svém.Vztahy se mohou začít vyostřovat.

Pokud se v období těhotenství objeví nějaká nemoc u matky těhotné, může to pak budoucí mamince na určitou dobu bránit ve vzájemném kontaktu a komunikaci s ještě nenarozeným dítětem. V tomto období potřebuje velkou pomoc a podporu od svých nejbližších.

Zdroj:

Špaňhelová Ilona – Dítě – vývoj a výchova od početí do tří let (2003)

Přečtěte si také:

  • Těhotenství s paterčaty bere žena z Milovic s úsměvem, na svět přijdou v neděliTěhotenství s paterčaty bere žena z Milovic s úsměvem, na svět přijdou v neděli Poprvé v novodobé české historii se narodí paterčata. Maminka Alexandra Kiňová (23) je už dva měsíce v podolské porodnici, kde je na její nedělní porod připraven pětičlenný tým operatérů, […]
  • Kávové muffinyKávové muffiny Suroviny: 4 vejce, 1 lžíce instantní kávy, 60 g másla, 80 g moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, 3 lžíce oleje, 250 g polohrubé mouky, 4 lžíce horké vody, 1 lžička kypřícího prášku do […]
  • AlanaAlana Svátek: 15.srpen Domácí podoby: Alanka, Aluška, Lanka Původ: keltský Význam: soulad, svornost Líbí se Vám toto jméno?
  • Soutěžte s e-shopem MojeGalanterka.cz (MB)Soutěžte s e-shopem MojeGalanterka.cz (MB) Termín trvání soutěže: do 15.6.2012 ... poté budou vylosováni 3 výherci, kteří správně splní uvedené úkoly. Co je potřeba pro účast v soutěži? Přidejte se k fanouškům na […]
  • Těhotenský kalendář 10. týdenTěhotenský kalendář 10. týden Vaše miminko Čas na poslech. Vývoj paží a nohou byl velkou novinkou minulého týdne. Koncem tohoto týdne se dokončí vývoj vnějších uší. V tuto chvíli jsou umístěné ve spodní části hlavy, […]
  • Hloh obecný (Crataegus oxyacantha L.)Hloh obecný (Crataegus oxyacantha L.) Popis byliny: Jedná se o keř drobnějšího vzrůstu, kde na jeho červenohnědých větvičkách vyrůstají trny a vejčité listy. Hloh kvete bíle a zdálky jej poznáte podle typické aromatické, […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.