Posted on

Australanka Caroline Lovellová (36), která vášnivě bojovala za právo žen rodit doma, zemřela, když doma dala život své druhé dceři Zahře. Při porodu v Melbourne se objevily komplikace a rodičce se zastavilo srdce. Převezli ji sice do nemocnice, ale v té druhý den skonala. Po její smrti se v Austrálii opět rozvířily debaty o právu žen rodit doma, informoval list Daily Mail.

Lovellová měla u sebe porodní asistentku, když se při porodu objevily neočekávané komplikace. Když dorazila záchranka, byla už v kritickém stavu.

Lovellová se snažila prosadit, aby ženy v Austrálii měly doma při porodech kvalifikované asistentky, protože jedině tak mohou být porody doma bezpečné. Požadovala také, aby na ně stát vyčlenil adekvátní sumu a rodičky si nemusely najímat soukromé asistentky. Stát se ale stavěl proti porodům doma a nepodporoval je.

Varovala, že nezmění-li se situace, mohou být ohroženy životy rodiček: “Osobně jsem šokovaná a cítím stud, že možnost rodit doma v případě nerizikových těhotenství nebude záležet na svobodném rozhodnutí ženy. Jako žena nebudu mít jinou šanci než mít porod bez asistentky, budu-li chtít rodit doma.“

Beth Wilsonová z ministerstva zdravotnictví v australském státu Victoria k případu uvedla, že měla už dlouho obavy v případě porodů doma, kde není okamžitě k dispozici adekvátní lékařská péče.

Rizikem u porodů doma jsou podle americké těhotenské asociace embolie, vysoký krevní tlak a vyhřeznutí dělohy, ale také poškození plodu.

Porody v nemocnicích vytlačily porody doma

Kvůli rizikům postupně přibývalo žen, které rodily v nemocnicích. Jestliže v USA bylo v roce 1938 ještě 50 procent žen rodících doma, v roce 1995 to už bylo jen jedno procento. Nyní ale jejich počet roste.

Podobná byla situace v Británii, kde ještě v šedesátých letech rodila třetina žen doma. Nyní jsou to asi 2,5 procenta, a to jen kvůli tomu, že porodům doma dávají přednost ženy ze středních vrstev. Podle aktuální oxfordské studie je u prvorodiček, které se rozhodnout takto rodit, třikrát větší riziko, že jejich dítě zemře nebo bude mít poškozený mozek.

Opravdu mě nedalo a musela jsem tento článek vložit i na web pro maminky. I když je to případ z ciziny, myslím si, že i v našich krajích rodí řada žen v domácím prostředí. Sama jako matka i jako zdravotník bych si toto riziko na sebe nevzala. Toť můj názor. Jaký je ten Váš? Napište nám o tom.

Zdroj: www.novinky.cz

Leave a Reply