diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Bylinková poradna aneb zdraví ze zelené zahrádky

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Jelikož současný zájem o staré a zapomenuté „babské rady“ stoupá, rozhodli jsme se pro vás připravit celoroční bylinkový speciál včetně bylinkové poradny, kde vám ráda zodpovím jakékoliv dotazy.

Mé jméno je Andrea Bátovská a o bylinky se zajímám již od svých dětských let. Velmi cenné zkušenosti a poznatky jsem získala od své moudré babičky a maminky; později samostudiem z moudrých knih.  

Naplno jsem se jim však začala věnovat až po ukončení studia na Obchodní akademii a nástupem do zaměstnání; ať už jejich samotnému pěstování, sbírání, sušení, tak i přípravě jednoduchých receptů pro domácí “zelenou lékárničku”, jež v době, kdy se začínají objevovat první příznaky chřipky, nachlazení, bolesti hlavy, menstruační bolesti apod. nezůstává bez povšimnutí.

V současné době jsem na mateřské dovolené se svojí holčičkou, která je pro mě vším. Ve volném čase vedu výkupnu bylinek. Je to práce, která mě baví, ale v dnešní době neuživí. Nejsem sice žádná bylinářka-léčitelka, a prostřednictvím bylinek nikoho neléčím (tedy kromě sebe a svých nejbližších), přesto se s vámi ráda podělím o své letité zkušenosti a poznatky, jež mi bylinky přinesly a daly. Doufám, že se mi alespoň částečně podaří poodhalit jejich roušku tajemství, do které jsou zahaleny, a stanou se vám – stejně jako mně – dobrým pomocníkem na cestě k lepšímu zdraví.

A na co všechno se můžete těšit?

V průběhu celého roku vám představím naše “české” bylinky, a to vždy chronologicky dle počátku jejich možného sběru, později exotické bylinky a koření. Všechny vám obsáhle popíši tj. vzhled, výskyt, doba sběru, sbíraná část, proces sušení a zpracování, a hlavně k čemu je lze využít díky jejich léčivé síle. Nebudou chybět ani jednoduché recepty do vaší “zelené lékárny”,  ať už jako prevence a udržení zdraví, či jako řešení již vzniklých potíží. Kuchařky, ty naopak uvítají voňavé recepty s využitím bylinek jakožto náhražky koření.

Budete-li číst pozorně, získáte všechny potřebné informace od historie bylinkářství až po samotnou přípravu jednotlivých složek, jež budou tvořit základ vaší domácí lékárny. Postupně vás seznámím s důležitými pravidly sběru, sušení a uchovávání bylinek, co vše lze z bylinek připravit (sirupy, medy, tinktury, obklady, čajové směsi a jiné), a jaký je mezi tím vším rozdíl. Na jaře si společnými silami založíme bylinkovou zahrádku (ať už doma nebo venku). A nebudou samozřejmě chybět ani články týkající se užívání bylinek v těhotenství a v době po porodu.

Chystá se toho mnoho a je jen na vás, zda předané zkušenosti a poznatky využijete či nikoliv. Na vaše případné podněty, připomínky či otázky ráda odpovím prostřednictvím “Bylinkové poradny”.

Přečtěte si také:

  • Jarní bramborový salát s ředkvičkamiJarní bramborový salát s ředkvičkami Suroviny: 500 g brambor, 100 g ředkvičky, 2 papriky,100 g zakysané smetany nebo jogurtu, 2 lžíce majonézy, 1 vejce, citronová šťáva, sůl, pepř, cherry rajčátka na ozdobení. Postup: Ve […]
  • VojtěchVojtěch Svátek: 23.duben Domácí podoby: Vojta, Vojtíček, Vojtek, Vojtín, Vojtík, Těša Původ: slovanský Význam: útěcha, posila vojska Líbí se Vám toto jméno?
  • Branislav, BronislavBranislav, Bronislav Svátek: 3.září Domácí podoby: Braňa, Braněk, Broňa, Sláva, Slávek Původ: slovanský Význam: slavný v boji, slavný bojovník Líbí se Vám toto jméno?
  • Aromaterapeutická masážAromaterapeutická masáž Aromaterapie je součástí alternativního lékařství. K léčbě poruch či nemocí používá aromatické esence či oleje přírodního druhu. Esence se získávají buď z celých rostlin, nebo z jejich […]
  • Chůze – nejlepším cvičenímChůze – nejlepším cvičením Chůze je vlastně druhem cvičení, které má řadu výhod. Mezi základní patří, že si každá žena cvičí kdy chce a v jakém prostředí si sama vybere. Každý den si lze najít chvilku na chůzi po […]
  • Výživa – Přehled vitamínů rozpustných ve vodě důležitých v těhotenství pro ženu i plodVýživa – Přehled vitamínů rozpustných ve vodě důležitých v těhotenství pro ženu i plod Vitamíny skupiny B – jejich příjem i funkce jsou vzájemně provázány – jsou nutné k přeměně živin na energii. Zlepšují regeneraci jaterní tkáně a její odolnost vůči možným toxinům, působí […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.